kupuju dionice? /

Ruski div Gazprom postaje vlasnikom INE?

Ruski div Gazprom navodno je zainteresiran za kupnju većinskog paketa dionica INE. Neslužbena informacija o tome odjeknula je nakon što je Zagreb posjetio čelnik te kompanije Alexey Miller. Ukoliko bi mađarski MOL Rusima pristao prodati svoj udio, Gazprom je navodno spreman kupiti i 19 posto hravtskih dionica INE. Što o tome kažu čelni ljudi hrvatske Vlade, doznajte u prilogu!

11.7.2014.
19:22
VOYO logo

Čelnik moćnog Gazproma u Zagrebu je navodno bio vrlo konkretan. Rusi, kako se može čuti, žele postati većinski vlasnici INE. A to znači, kupiti mađarske, ali i dio hrvatskih dionica.

"Mi smo o tome porazgovarali, to nije naša odluka. Kolege iz Mađarske prodaju svoj udio ako žele, a ono na čemu ćemo inzistirati – bilo tko da vodi INU, da mora investirati i u upstream u novu proizvodnju, u nove rafinerije, i u downstream da se više ne gubi tržište i rezerve kako je bilo u proteklom periodu", poručio je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska država ima 44 posto dionica naftne kompanije, a MOL 49 posto. Ukoliko mu Mađarska pristane prodati svoj paket, što je sve izvjesnije, Gazprom je navodno spreman kupiti i 19 posto hrvatskih dionica, čime bi država zadržala kontrolni paket od 25 posto plus jednu dionicu. Da su Rusi širom otvoreni za dogovor, potpuno je jasno.

"Zainteresirani smo za suradnju s Hrvatskom u energetskom sektoru, počevši od Južnog toka pa do vaših novih kapaciteta u nafti i plinu. Siguran sam da nema toga o čemu ne možemo razgvarati", rekao je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sigurno je da će Hrvatska od partnera, bili to Mađari ili Rusi, zbog pravomoćne presude Ivi Sanaderu inzistirati na novom dioničarskom ugovoru.

"Vrijeme će pokazati kako će izgldati novi ugovori, obzirom da su stari sudskom presudom poništeni. I ne bi danas bilo dobro prejudicirati taj sadržaj", kazao je Vrdoljak.

Zbog prilagođavanja propisima Europske unije, Vlada je najavila i izmjene zakona o privatizaciji INE. Država će se time morati odreći nekih posebnih prava u kompaniji, no jedno važno će zadržati. A to je zabrana prodaje vlasničkog udjela u INI kupcima izvan Europske unije bez dopuštenja Vlade.

To znači da bi MOL, pristane li prodati Rusima, morao tražiti dozvolu od Banskih dvora. Rusi su se navodno samo zbog ulaska u INU spremni uključiti i u posao eksploatacije nafte i plina u Hrvatskoj. Oporba drži da Vlada ni sama ne zna što bi s INOM.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Smiješno je da nama netko servira što bi mi trebali napravit. Jer Vlada mora donijet stratešku odluku što želi od INE konačno", istaknuo je Ivan Šuker.

Ta odluka mogla bi se iskristalizirati već krajem mjeseca, kada je na redu nova, a zbog presude bivšem premijeru možda i nikad napetija runda pregovora između Vlade i MOL-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo