Rusi su pokazali da uvjerljiva pobjeda 3:0 protiv Talijana u prijateljskoj utakmici nije bila slučajna. Naime, u prvom kolu skupine A su protiv Češke upisali uvjerljivu pobjedu od 4:1.

8.6.2012.
22:37

Junak susreta igranog na stadionu Miejski u Wroclawu bio je veznjak moskovskog CSKA Alan Džagoev s dva postignuta gola, dok su po jednog dodali Roman Širokov i "džoker" s klupe Roman Pavljučenko. Jedini gol za Čehe zabio je Vaclav Pilar.

Polufinalisti Eura u Austriji i Švicarskoj od prije četiri godine pod vodstvom izbornika Dicka Advocaata sjajno su krenuli u ovogodišnji turnir. Na poluvremenu su vodili 2:0, Česi su se uspjeli privremeno vratiti u susret, ali dotukao ih je Džagoev. Zabio je 21-godišnji veznjak prvi i treći gol Rusije i tako postao najmlađi igrač nakon Waynea Rooneyja koji je na jednoj utakmici dva puta tresao mrežu u povijesti europskih prvenstava. Najmlađi je Wayne Rooney koji je dva zabio kao 18-godišnjak na Euru 2004.

szólj hozzá: Russia Czech Republic 1:0 Dzagoev

Prvom golu Džagoeva iz 15. minute prethodila je vratnica Aleksandra Keržakova glavom nakon ubacivanja Konstantina Zirjanova s desne strane. Džagoev je potom pospremio odbijanac odmjerenim udarcem po sredini gola. U 24. minuti Rusi su udvostručili vodstvo golom Širokova nakon asistencije Andreja Aršavina. Ubacio je Aršavin iskosa s lijeve strane, a veznjak Zenita je lijepo prebacio vratara Petra Čecha odmjerenim udarcem.

szólj hozzá: Russia Czech Republic 2:0 Shirokov

Natjecateljsku draž susretu vratio je krilni igrač Vikzorije Plzen Pilar lijepim golom u 52. minuti nakon sjajne asistencije u prostor. Pilar je primio loptu, zaobišao istrčalog vratara Vjačeslava Malafejeva i poslao ju u mrežu.

szólj hozzá: Russia Czech Republic 2:1 Pilar

Svako pitanje oko pobjednika Rusi su riješili u završnici. Džagoev je u 79. minuti zabio svoj drugi gol nakon asistencije Romana Pavljučenka, a učinio je to snažnim udarcem posred gola, kod kojeg je dojam da je vratar Čech mogao bolje reagirati. Pavljučenko je točku na i na pobjedu Rusa stavio u 82. minuti sjajnim udarcem u rašlje nakon solo-akcije.

szólj hozzá: Russia v Czech Republic 3:1 Dzagoev

Valja reći da je Pavljučenko ušao s klupe u 74. minuti umjesto indisponiranog Aleksandra Keržakova. Imao je napadač Zenita do izlaska iz igre sedam udaraca prema golu Čeha, od čega su neki od njih bili iz stopostotnih prilika, i svaki je put uspio promašiti okvir gola.

Rusi su neporaženi u posljednjih 15 utakmica, a u tom su periodu ostvarili osam pobjeda i sedam remija.