Debelo istaknutim slovima stoji na novoj deklaraciji ove mesne štruce, a slično je upozorenje i na špagetima.
"Proizvod sadrži gluten i može sadržavati jaja u tragovima. To je isto novina u deklaraciji", rekao je Kristijan Pribetić, direktor sektora nabave svježeg mesa, ribe i gastra u Konzumu.
Novina prema kojoj od sada i službeno na svim prehrambenim proizvodima mora jasno biti označena eventualna prisutnost alergena. To je samo jedna od mjere koja je stupila na snagu u zemljama članicama Europske Unije kroz Uredbu o informiranju potrošača o hrani.
Na deklaraciji mora pisati odakle je meso i je li mu se nešto dodavalo.
"Sva roba koja se prodaje u rinfuznom obliku mora imati dostupnu deklaraciju na prodajnom mjestu na zahtjev kupca", pojasnio je Pribetić,.
Uz obavijest o prisutnosti alergena, obavezno označavanje podrijetla mesa, mora se označiti i podrijetlo glavnih sastojaka proizvoda. Kod onih zamrznutih mora se navesti datum zamrzavanja, kod mesnih i ribljih proizvoda - prisutnost dodane vode i dodanih proteina, kao i oznaka je li meso od jednog ili više različih komada. Uz to, propisano je i kolika smiju biti najmanja slova na deklaraciji - jedno cijelih dva milimetra.
U savezu udruga za zaštitu potrošača, koji je i sudjelovao u izradi propisa, mjere pozdravljaju. Iz danas viđenog tvrde mnogi su se proizvođači već prilagodili.
"Onaj potrošač koji će dobiti sve potrebne informacije, prije svega energetska vrijednost, nutritivna vrijednost, alergeni, čitljiva deklaracija, nove simbole kao što je košeri, halal certifikat - taj će postati stalan kupac nekog trgovca", rekao je Ilija Rkman, predsjednik Saveza Potrošač.
Ali kupci koje smo pitali priznaju, za deklaraciju - i ne mare previše.
Da je istinito i da je sve kako treba - proizvođači imaju sto tisuća razloga, jer upravo toliko kuna iznosi maksimalna kazna za nepoštivanje propisa.