Ima sve što i muški nogomet – dobre sportašice, napetu igru za koju navijači žive. Dovodi ih do ludila, ali i kompletne ekstaze.
U tijeku je Svjetsko nogometno prvenstvo. Ali u Hrvatskoj za njega malo tko mari jer umjesto nogometaša - igraju nogometašice.
"Pogledao sam pola jedne utakmice", kaže građanin.
"Ne kažem da je kvaliteta nogometa lošija, ali jednostavno smatram da ljudima to nije toliko privlačno koliko i muški nogomet, sada iz kojeg razloga, ne znam", smatra drugi građanin.
Da, čuli smo to tisuću puta: igra nije na razini muške, ženski nogomet nije nogomet, sportaši su jači, bolji, spretniji od sportašica.
S obzirom na to da nema previše priloga, članaka i izvještaja o prvenstvu, evo što ste propustili dosad: nogometašica Maroka Nouhaila Benzina postala je prva osoba koja je nosila hidžab na svjetskom prvenstvu. Njezinu kapetanicu maltretirao je novinar BBC-a na presici kada ju je ispitivao je li netko od njezinih suigračica gay jer je u Maroku homoseksualnost zabranjena.
"Kao što sam već rekla, počašćene smo što smo prva arapska zemlja koja će sudjelovati na FIFA Svjetskom prvenstvu za žene i osjećamo da moramo preuzeti veliku odgovornost", rekla je Ghizlane Chebbak, kapetanica marokanske momčadi.
Prvenstvo je počelo prije 11 dana, 32 tima igraju u Australiji i Novom Zelandu. Favoritkinje su Amerikanke, koje su titulu odnijele posljednja dva puta. Puno se očekuje od Kanađanki, Njemica, Francuskinja i Španjolki.
"Danas smo baš u redakciji gledali utakmicu Japana i Španjolske, Japanke su ih pobijedile 4:0, kao prve su prošle dalje. Sad prije nego netko kaže, u redu - to je ženski nogomet, istu situaciju smo imali i na muškom Svjetskom prvenstvu tako da tih poveznica ima i zanimljivo je prvenstvo", govori Antonio Vuksanović, sportski urednik RTL-a.
Pet europskih nogometnih velesila zamalo je ostalo bez prijenosa. Tako se barem prijetio šef FIFA-e, nakon što su ponude za otkup televizijskih prava bile sramotno niske. Veliki preokret, pomislit ćete opravdano, pogotovo nakon što je FIFA godinama prava za ženski nogomet davala kao bonus nakon otkupa muških prava.
"Samo želim reći da sam prilično sretan jer prije nego što sam postao predsjednik FIFA-e cijeli fond novčanih nagrada je iznosio 15 milijuna, sada je 150 milijuna, malo više od toga, tako da se krećemo u dobrom smjeru", kaže Gianni Infantino, predsjednik FIFA-e.
Kaže Infantino koji se danas vratio na prvenstvo nakon gotovo tjedan dana izbivanja. Tako da prije nego ga proglasimo feministom godine podsjetimo kakva je bila situacija prije pritiska za pravednije plaće sportašica.
Prošlo žensko svjetsko prvenstvo 2019. pratilo je 1,12 milijardi gledatelja, muško 2018. - više od 3 i pol milijarde. Dakle, žene su privukle oko 31% gledatelja muškog prvenstva, a FIFA-in nagradni fond za nogometašice je iznosio samo 7,5% onog muškog.
"Pa evo ovih dana je muški prijelazni rok, samo je pitanje tko će iskeširati više novca, najskuplji transferi su preko 200 milijuna eura, u ženskom nogometu najskuplje prodana igračica plaćena je manje od 500 tisuća eura", tvrdi Vuksanović.
I dobro, nije sve tako loše. Ovo prvenstvo ima veću vidljivost, pogotovo ako pratimo strane portale koji rezultate drže na naslovnim stranama, pišu članke o taktikama i igri sportašica. Kod nas - kao da se ništa ne događa. Nema popusta na ćevape i pivo, nema izostanaka s posla, javnih gledanja. A riječ je o zemlji koja ima nogometno srebro i broncu. Samo drugog spola.