Dijete vam je bezobrazno i zločesto, tuče se, radi probleme i ne sluša. Jednom riječju loše je odgojeno. Po novom to bi vas moglo skupo koštati. Sve koji su pali na ispitu roditeljstva i zanemarili djecu čekaju drakonske kazne.
"Ne znam kako će to kontrolirati i kako će netko ustanoviti razinu neodgojenosti djeteta. Malo mi se čini to…Uvijek sam za nekakve kazne za roditelje, ali malo mi se čini neutvrdivo, blesavo to", komentirao je Adnan.
"Mislim da su za puno toga krivi roditelji jer odgoj ide od doma. Ako je dobro odgojeno doma onda će biti u školi i svugdje", rekao je Mario.
I prije su roditelji bili odgovorni za prekršaje maloljetne djece, ali prema novom zakonu tarifa će biti do 23 puta veća nego prije.
Od 700 do 4000 eura platit će roditelji čije dijete bude isticalo simbole govora mržnje. Od 300 do 2000 eura po džepu će dobiti roditelji djece koja se tuku, nasilno ponašaju ili kockaju. Od 200 do 1000 eura platit će roditelji koji djeci ispod 16 godina daju ili dozvole alkohol.
Sudovi će roditelje kažnjavati samo ako se dokaže da je prekršaj koji je dijete napravilo posljedica lošeg odgoja i zanemarivanja, što neće biti jednostavno.
"Za pretpostaviti je da će dijete biti dijagnosticirano da će roditeljske kompetencije biti provjerene sa stručnim osobama, dakle da će se napraviti jedna duboka analiza", istaknula je Lana Petö Kujundžić, sutkinja visokog kaznenog suda.
Da se nešto mora poduzeti svjesni su i učitelji.
"Činjenica je da imamo problem. Da se djeca sve ranije upuštaju u nekakve radnje koje nisu niti zakonite niti zakonske. Da se tome ne može stati na kraj i naravno da je zakonodavac i država nešto morala poduzeti. Mislim da je to očaj jer stvari ne štimaju", rekla je Marija Veronica Cvitković, učiteljica u OŠ Bukovac u Zagrebu.
I za takvo stanje prvenstveno su odgovorni roditelji, upozorava učiteljica s 20 godina iskustva. Imaju velika očekivanja i stvaraju pritisak na djecu koja se njime ne znaju nositi. Uz sve to, u borbi za što bolje ocjene, ambiciozni roditelji gaze autoritet učitelja.
"Sada imamo problem da roditelji pretjerano toleriraju ispade svoje djece. Pa ono je dijete, ono je maleno, ono ne razumije. Kako nema tog povjerenja, nestalo je povjerenje između roditelja i učitelja, mi dolazimo u problem, škola ima jedna pravila, doma su druga", dodala je Cvitković, učiteljica u OŠ Bukovac u Zagrebu.
U društvu u kojem je status onih kojima smo povjerili ono najvrjednije – svoju djecu, tako loš, ne može se ništa bolje ni očekivati. Roditelji ne poštuju učitelje i profesore, djeca ih samo kopiraju.
Zločesta djeca nekoć su se kažnjavala šibom, koja je, govorili su stari, izašla iz raja. Danas teret lošeg odgoja pada na račun i dušu roditelja.
No ima i onih koji smatraju da nisu roditelji jedini krivci. Gospođa Božena odgojila je dva sina i kaže da neke stare odgojne metode iz škole ne bi trebale izaći iz mode.
"Šiba? Pa koji puta da. Nije bila šiba, bila je kuhača, malo po dupetu. Hahh i dobro. I to je koristilo", rekla je Božena.
Istaknula je i da djeca tada bolje reagiraju.
Isključivo kaznama problem dječje delinkvencije neće se riješiti, ali mogao bi biti dobar početak. Ako ništa drugo, barem za državni proračun…