Penis može, vulva ne može /

U udžbeniku iz prirode ne spominje se ženski spolni organ. Stidimo li se stidnice?

Tragedija je što smo u ovom udžbeniku vidjeli da je šest žena suautorica i jedan muškarac, i sve te žene pristaju da se djeci laže, i da se nešto kao sramotno skriva. Znači, penis može, vulva nema šanse, kaže Sanja Sarnavka iz Zaklade Solidarna

Petar Panjkota

Petar Panjkota

Reporter Direkta, prati sve od vanjske politike do sporta. Ne libi se imati stav, niti boardati pred kamerom

20.2.2024.
23:07
VOYO logo

Penis može, vulva ne. Eto tako se ukratko može opisati novootkriveni problem u hrvatskim udžbenicima. Konkretno u udžbeniku za Prirodu u 6. razredu osnovne škole. Detaljno su nacrtani i opisani muški spolni organi, spominje se naravno i muško spolovilo: ali od vulve ni - V. Ni u slici ni u tekstu. Žene vanjski spolni organ jednostavno nemaju, a klitoris, jasna stvar, autori nisu ni spomenuli. Pa je nesuđena predsjednica Vrhovnog suda Zlata Đurđević tri pravobraniteljice poslala prijavu za mizoginiju i diskriminaciju, misli da se djecu uči da je ženski spolni organ sramota. S time da morate znati da je hrvatski naziv za vulvu - stidnica, riječ koja sama po sebi implicira da se tu ima nečega za stiditi.

Naime, muški spolni ud, odnosno penis, jasno je naznačen i spomenut, jasno je to što dečki imaju među nogama, dok kod ženskih vanjskih spolnih organa ne piše i nije naznačeno ništa. Djevojčice u šestom razredu tako ne mogu čitati da se vanjski dio njihova genitalnog sustava zove vulva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Na taj skandal u udžbeniku iz prirode za šesti osnovne ukazala je nesuđena predsjednica Vrhovnog suda Zlata Đurđević, u prijavi za diskriminaciju i mizoginiju na adrese triju pravobraniteljica, u kojima ističe da je vulva izbrisana iz gradiva, a ne spominje se ni riječ vagina.

"Mogu samo zamisliti kako se osjećaju ustrašene djevojčice gledajući dvije slike "muške piše" u svoj svojoj veličanstvenosti, dok se pitaju "a gdje je moja piša?", napisala je u prijavi profesorica Đurđević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'smanjena brzina čitanja' /

Ipak je bolje ono 'staro'? Đaci u Švedskoj godinama su učili preko laptopa, ali sada se vraćaju udžbenicima

Image
'smanjena brzina čitanja' /

Ipak je bolje ono 'staro'? Đaci u Švedskoj godinama su učili preko laptopa, ali sada se vraćaju udžbenicima

Istup profesorice kaznenog prava hvale aktivistice koje godinama upozoravaju na manjkavosti u udžbenicima.

"Tragedija je što smo u ovom udžbeniku vidjeli da je šest žena suautorica i jedan muškarac, i sve te žene pristaju da se djeci laže, i da se nešto kao sramotno skriva. Znači, penis može, vulva nema šanse", kaže Sanja Sarnavka iz Zaklade Solidarna.

Takav pristup, s psihološke strane, kod cura u šestom razredu može izazvati samo sram, što sugeriraju i sami termini.

"Kao naziv za vanjske dijelove ženskih spolnih organa "stidnica". Mislim da je potpuno suludo da uopće postoji takva riječ i da se još uvijek negdje koristi, isto kao što je u ovom slučaju suludo da se ne imenuje vulva, kao i da se ne imenuju dijelovi vulve, da se ne imenuje klitoris", ističe psihologinja Senka Sekulić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Udruge koje se godinama zalažu za seksualni odgoj u školama ovaj slučaj doživljavaju kao potvrdu da nam je potreban.

"Očigledno je pitanje seksualnosti kontroverzno pitanje za hrvatski obrazovni sustav, iako u mnogim zemljama mladi uče o seksualnosti i reproduktivnim organima, dakle to nisu nikakve tabu teme", naglašava Nataša Bijelić iz CESI-ja, Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štoviše, istraživanje od prije nekoliko godina pokazalo je da seksualni odgoj obavezan u 19 članica Europske unije, u nekima od njih već od šeste godine. Hrvatska je bila među osam članica u kojima je seksualni odgoj izborni predmet, pitali smo Ministarstvo kada ga mi mislimo uvesti kao obavezno. U njihovu odgovoru piše da se "sadržaji vezani za spolnost kao sastavni dio ljudskog života, očuvanje spolnog i reproduktivnog zdravlja, odgovorno spolno ponašanje, spolno prenosive bolesti obrađuju u školama i to ponajprije u obveznoj Međupredmetnoj temi Zdravlje."

Ali u CESI-ju kažu, to se radi na neadekvatan, zastarjeli način.

"Bazira se samo na ovim medicinskim aspektima seksualnosti, a zanemaruje druge aspekte, psihološke, sociološke, neke vještine, uopće ne govori o temama rodne ravnopravnosti ili drugih seksualnih orijentacija", ističe Nataša Bijelić.

Da se seksualna edukacija - ne serija, nego predmet - uvede u škole, prema istraživanjima želi oko 80 posto građana. Ali javno ne žele neki klerikalno-konzervativni krugovi. A to sve onda stvara plodno tlo za rast seksualnog nasilja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

"Ako mi ne možemo govoriti o našem seksualnom zdravlju i seksualnim organima, kako ćemo onda moći pričati kad se događaju strašne stvari na području te seksualnosti, kao što je nasilje. Tako da je to ne samo poražavajuće, nego i opasno", zaključuje Senka Sekulić.

S tim se ne slažu iz Školske knjige, jer u odgovoru na prijavu Zlate Đurđević kažu da se vulva ne spominje jer kurikulum 6. razreda ne zahtijeva detaljan prikaz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ok, onda čekamo da izbace i penis. Ili možda ipak bolje - da jednostavno nacrtaju vulvu.

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo