Tematski partiji, karneval, šampanjci, plesačice, vatra i raskoš opisuju kako upravo izgledaju vikedni u narodnjačkom klubu Ritz na zagrebačkoj Trešnjevci.
Prošli se vikend partijalo kao u stilu šeika, no onda se dogodilo ubojstvo.
Koliko je poznato u subotu su rano ujutro u Ritzu bila dva pištolja.
Jedan je imao ubijen Tomislav Sabljo, a drugi zaštitar koji je pištolj dobio od suspendiranog policajca. Što bi bilo da su mjere osiguranja na ulazu možda bile bolje, da klub recimo ima detektor metala?
Uskokov optuženik, Tomislav Sabljo, prvo je mahao oružjem, zatim prijetio jednom gostu te je navodno sudjelovao i u tučnjavi, a u 4:40 ujutro četiri je metka u njega ispalio zaštitar kluba. On je prvo priznao ubojstvo, a zatim ga negirao.
"Prema zadnjim informacijama pištolj nije pronađen kod počinitelja, odnosno onoga koga policija drži da je počinitelj i koji je za to osumnjičen, što komplicira slučaj", pojasnio nam je Željko Cvrtila, magistar kriminalistike, novinar je Jutarnjeg lista Dušan Miljuš prema cijeloj situaciji izrazio svoju zabrinutost jer je moglo biti puno više žrtava.
"Ono što je zanimljivo da su u klubu bila trojica specijalaca, izvan službe, kao gosti, navodno su samo ispijali piće", dodao je Miljuš.
Policajac koji je na crno redario u klubu, a ranije suspendiran zbog navodnog primanja mita, legalno je posjedovao pištolj kojeg je kasnije proslijedio svome šefu. Tko su akteri priče, možda je sada manje bitno od pitanja "kako i zašto netko uopće uđe u klub s oružjem, i trebaju li na ulazu biti detektori metala?"
Nikola Sraka, tajnik Sindikata zaposlenih u zaštitarskoj djelatnosti, objasnio nam je da se takav propis lako donese, no da nije jednostavan u realizaciji.
"Kada vi sada s ručnim detektorom tražite oružje kod osobe i nađete ga, i što ćete onda vi nenaoružani? Hoćete li kada pronađete kod nekoga pištolj zamoliti tu osobu da ode?", rekao je.
"Trebaju li nam detektori metala? Je li to rješenje? Svakako, možda treba i posložiti zakonske okvire. Ne dozvoliti na mjesta javnog okupljanja, osim ljudima koji su policajci, da mogu doći s oružjem", dodao je Cvrtila.
Detektor metala imaju u zagrebačkom klubu H20, kažu nam, već nekoliko godina, i nemaju problema.
Isti je to detektor kroz koji prolazite na aerodromu.
Ono što je zanimljivo je da ovo nije prvi put da se u isto vrijeme pleše na cajke i pokušava nekog ubiti.
U Senju, Rijeci, Splitu, Kašetlima, Karlovcu i Zagrebu u klubovima se svašta događa, a razlozi su često bile svađe, naguravanja te čak ljubomora zbog djevojke.
"Jedan dio te klijentele, ne svi, vezani su u kriminalistički milje, neki koji su držali ili drže klubove su isto ili potekli ili imaju linkove prema kriminalističkom miljeu pa takve ljude i sakupljaju", objasnio je Cvrtila.
"Nikada se to ne događa u kazalištima. To je ta scena gdje se to može očekivati, a to smo imali i prije. '98 jedno prvo ubojstvo, dramatično, kada je ubijen Zlatko Bagarić, to je isto bilo u narodnjačkom klubu", objasnio nam je novinar Jutarnjeg lista Miljuš.
Zabrinjavajuće je što su klubovi prema mladima trenutno najpopularniji, a u Zagrebu ih je sve više nego ikad te bi zbog mladih trebali biti sigurnija mjesta.