ŽIRI JE NEŠTO KUHAO? /

Širi se teorija zašto je Nemo dobio najviše dvanaestica. Ksenija Urličić: 'Nikad nisam doživjela ovo...'

Zašto pjesma, koja je dobila najveći broj glasova publike, nije pobijedila na izboru za najbolju pjesmu? Jer - takav je Eurosong. Iako se reklamiraju kao United by music, i silno se ponose time da politike tamo nema, svima je jasno da nije baš tako

Petar Panjkota

Petar Panjkota

Reporter Direkta, prati sve od vanjske politike do sporta. Ne libi se imati stav, niti boardati pred kamerom

14.5.2024.
10:06
VOYO logo

Šire se razne teorije o tome da je Švicarac dobio toliko dvanaestica od žirija baš iz političkih razloga, da bi se spriječila pobjeda Izraela. Mnogi komentiraju i da prva pobjeda nebinarne osobe ima više veze s politikom, nego s pjesmom.

Kako ne bi slavio izraelski "Uragan", žiriji su sve stavili na švicarskog razbijača koda. Da su čak 22 od 37 zemalja dale 12 bodova Nemu, kako bi se spriječila eventualna izraelska pobjeda - možda je najraširenija teorija zavjere s ovogodišnjeg Eurosonga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zaista se vidjelo da Izrael ima jako agresivnu kampanju na društvenim mrežama, i na kladionicama su oni duplo bolje stajali nego prvi sljedeći, a to je bio Baby Lasagna. Po glasovima žirija oni su imali 58 posto. To znači da se netko već uplašio da bi moglo biti i nereda, i onda nije nemoguće da je krenulo lobiranje prema žirijima", smatra glazbeni kritičar Bojan Mušćet.

O agresivnosti izraelske kampanje najbolje govori to što je reklamu da glasa za Izrael vidio svatko tko je prijenos išao gledati preko livestreama. Zakupili su čak i billboard na njujorškom Times Squareu s pozivom da se glasa za Izrael. Da se sa žirijima nešto kuhalo misli i Ksenija Urličić, koja je godinama vodila hrvatsku ekipu na Eurosong.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nikad nisam doživjela da su pljuštale tolike dvanaestice prema istom izvođaču. I zbog toga mislim da to samo po sebi sugerira činjenicu da tu nešto ne štima ili da je postojao mali signal odozgo. Otkuda, ne znam", kaže bivša urednica i voditeljica na HRT-u.

Image
KAKO OVO SHVATITI? /

Oglasio se frontmen benda za koji su pisali da ga je Baby Lasagna kopirao

Image
KAKO OVO SHVATITI? /

Oglasio se frontmen benda za koji su pisali da ga je Baby Lasagna kopirao

Ovogodišnju Euroviziju posebno su analizirali stručnjaci za teorije zavjere.

Velimir Grgić, novinar i autor knjige "Teorije zavjere 21. stoljeća", kaže da teorija da je žiri masovno glasao za Švicarsku da zaustavi Izrael zvuči super kad je pročitaš. "'A, pa ima smisla!'. Ali onda malo zastaneš i razmisliš, pa se pitaš 'dobro, zašto nije glasao za Hrvatsku'? Hrvatska je bila prva na kladionicama i najviše šanse da se Izrael izgura je da se Hrvatskoj da maksimalna prednost", kaže Grgić.

Iduća teorija je da se za pobjedu mora biti drukčiji - recimo tako da se ne izjašnjavaš o rodu. Pa su mnogi tako u isti koš trpali nebinarnog Nema i isto takvu irsku predstavnicu, u svemu vidjeli ozračje zla, sotonističke rituale i antikršćansku agendu. Večernjakov novinar Samir Milla, koji je deset dana proveo u Malmöu, na to se može samo nasmijati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Što se tiče tih nekih teorija binarni-gay lobi, ovakvi-onakvi, budimo realni. Eurosong je već godinama manifestacija koja najbolje promovira različitosti, koju su prigrlili LBGTQ ljudi, to je na neki način njihova fešta, ali ne mora značiti da je on zbog toga pobijedio", kaže Milla.

Tisuće propalestinskih prosvjednika u Malmöu baš oni nisu željeli ignorirati. Irskoj vještici Bambie Thug nakon finalnog nastupa stišali su mikrofon da se ne čuje njezin poziv na mir. Onaj kasnije nisu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi smo ono što je Eurovizija. EBU nije ono što je Eurovizija. J***š EBU!", poručila je Bambie Thug.

EBU ni Nemo nije ostao dužan - nakon pobjede i slučajnog razbijanja trofeja osvrnuo se na to što mu nije dozvoljeno mahati zastavom nebinarnih osoba, kao ni fanovima u dvorani.

"Slomio sam kod, a slomio sam i trofej. Trofej se može popraviti, možda bi i Euroviziju trebalo popraviti svako toliko", rekao je Nemo.

I baš to je pitanje - što se kod Eurovizije treba i može popraviti. Ili će se probleme i dalje gurati pod tepih. "To je jednostavno takav sustav - mi određujemo pravila i bit će kako mi hoćemo, a ne kako vi hoćete, jer zašto bi fanovi bili u pravu", misli Mušćet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, slavlje različitosti Eurovizija će sigurno ostati. "Čovjek se ponekad u reakcijama ljudi pita je li moguće da živimo u 2024. Da nekog stvarno uznemiruje što je netko gay, što netko ima performans sa pentagramom pa baca svetu vodu. Čovjek se stvarno pita je li ovo 1312. ili 2024.", ističe Grgić.

Promjena koju mnogi priželjkuju jest ukidanje ili smanjivanje utjecaja žirija. Da možda, kao u Finskoj, glasovi publike donose 75, a žirija tek 25 posto bodova. "Da nije 50-50, jer ipak kada vidite da je pet pjesma po glasovima publike pobijedila, to ipak govori puno o cijeloj toj situaciji", smatra Milla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nemo svakako ostaje pobjednik. A nakon Baby Lasagne i Kaarije lani, možda dogodine ukupnu pobjedu opet odnese - favorit publike.

Propustili ste RTL Direkt, a zanima vas Hit i RTG dana? Sve emisije gledajte i na platformi Voyo.

FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo