Manolić i njegova obitelj daleko su od bilo koje statistike, vjerojatno i novih znanstvenih istraživanja o tome s koliko godina smo na fizičkom i mentalnom vrhuncu. S 18 najbrže razmišljamo i pamtimo, koncentracija nam je najbolja sa 43 godine, a u čemu smo najbolji u 60-ima, a u čemu u 80-ima? U nekim aspektima života sve bolji smo što smo stariji.
Tornado s turbanom, tako u profesionalnim krugovima zovu Fauđa Singa, najstarijeg maratonca koji je trčao i sa 100 godina iako mu je vrhunac fizičke snage bio s 25. A dobri stari Clint i u 93. režira i glumi i očito nema problema s tekstom, makar mu je vrhunac prisjećanja bio s 18, kažu s MIT-a.
I ako vam je sada problem jer se vaš petogodišnjak može koncentrirati svega 15 minuta, ne brinite. S 43 će biti bolje, odnosno najbolje kažu na Harvardu. Ili ipak neće...
"Ja sam najbolju koncentraciju imao u osnovnoj školi. Negdje oko 5. razreda osnovne", prisjeća se Dalibor iz Zagreba kojeg smo pitali i kako mu ide s pamćenje.
"Tek to grozno. Na račun te koncentracije ništa ne pamtim. Netko će mi vjerojatno morati reći da ste vi ovo snimili, jer ja se neću sjećati da smo razgovarali", priznao nam je.
Nismo svi isti, a nije nam svaka dob jednaka. Zagrepčanka Marija pak kaže da joj učenje nije problematično. "Jer ne učim", priča nam kroz smijeh i dodaje "sporiji si, i imaš manje volje".
Magdalenu smo pitali što njoj ide bolje nego kad je imala 18, kaže "sada mogu birati koga ću zapamtiti". A Neno priznaje da ima problema s pamćenjem imena. "Koji puta se ne mogu sjetiti stvari iz bliže prošlosti, ali onog što je bilo prije 40 godina sjećam se kao da je jučer bilo", dodaje.
Istraživanja kažu da ste s 18 najbolje pamtili imena, vjerojatno ste se svega sjećali što je profesor rekao na predavanju i što trebate kupiti u dućanu - ali sve je to kratkog vijeka,
brzina procesuiranja nam opada već s 19.
Šah mat na vrhunskoj razini neće vam napraviti 70 godišnji šahist jer takvih nema. Šahisti svoj igrački vrhunac doživljavaju u 35-oj. "Znači li to da je rok trajanja šahistima oko 30? Pa da, skoro ko u fizičkom sportu. Ne mora biti uvijek, ako se živi zdravo, bavite se fizičkim sportom što je postalo važno to se može produžiti. Najbolji primjer je bivši svjetski prvak Kanant koji je prešao 50-tu ali je još uvijek u top 10 najboljih", objasnio je trener šaha Krešimir Podravec.
Ali u vrhu su uglavnom oni s 30-ak godina. Zašto? Pa ni Modrić ne može igrati zauvijek.
"Ako uzmemo u obzir da je sada već bivši svjetski prvak Carlsen s 22 postao najbolji i držao je tu titulu 10 godina, pa i Kasparov je s 22 osvojio tu titulu - definitivno su mladi ljudi favorizirani", zaključio je Podravec.
Jer osim što fizički više nisu u top formi i mozak se s vremenom umara. A najbolje upija jezike do osme godine. Emi, učenici Osnovne škole Milana Langa u Bregani nije bio problem govoriti kineski već sa pet godina.
"Kroz pjesmice, recitacije sam stvorila s učiteljicom zainteresiranost za jezik, a onda što si starije kreće ozbiljniji level, prestane to biti tako zabavno, realno kad ste stariji krene to ozbiljnije", priča nam i priznaje da joj je bilo lakše savladati kineski nego matematiku.
Možda vam neke stare godine nedostaju, ali imamo se čemu veseliti. Pametni znanstvenici kažu da ćemo prestati imati visoka očekivanja i jednostavno uživati u životu s 82. Nestrpljivo i to čekamo.