Posljednja europska kraljica je abdicirala. Za kraj se još jednom danska kraljica Margareta provozala u pozlaćenoj kočiji i mahnula zauvijek svojim pučanima nakon 52 godine vladavine.
"Bilo je ovo jako emotivno, jer znate, ja imam 52 godine, ona je bila dio cijelog mog života", govori jedan Danac nakon što je njihova kraljica abdicirala.
Ako ste mislili da samo Britanci žive s kraljevskom obitelji - prevarili ste se. I Danci svoje vladare ispraćaju u suzama i oduševljeno dočekuju nove.
Kralj Frederik ili "Pingo" kako mu je nadimak, jer je jednom ronio, a onda se u ronilačkom odjelu natopljenom vodom gegao kao pingvin, što nažalost na internetu više nije dostupno - nije imao krunidbu.
A sjećate se kako je to izgledalo kada je Britanija dobila kralja Charlesa. Svečana ceremonija, kruna, žezlo, prisega, posebni protokoli, kao da nije 21. stoljeće. E, toga u Danskoj nema više od stotinu godina. Zapravo u Europi koja ima 8 kraljeva, i dva kneza, nitko osim britanskog kralja više se ne kruni. Modernizacija je odavno stigla na dvorove sjevernih zemalja.
"Za njih se inače kaže da su biciklističke monarhije zato što se oni svi druže, idu čak zajedno na odmore. A biciklistički jer su dostupni ljudima i svi voze bicikle. U nordijskim kraljevskim obiteljima sva djeca idu u javne škole i također su svi oženjeni za osobe iz javnog života. Konkretno, supruga kralja Frederika je obična državljanka Australije", kaže nam stručnjak za protokol Zdeslav Perković.
Plava krv tamo nije tako važna, pa je recimo švedska princeza udana za fitness trenera, a norveška princeza Marta Louise ovo ljeto udaje se ni manje ni više, nego za holivudskog šamana. Inače, Marta se bavi alternativnom medicinom, izdaje knjige i vodi Youtube kanal o konjima. I nije samo Harry problematični princ, jer kako Britanci imaju Windsore, Španjolci imaju los Borbonese.
"Što je kralj nestašniji, što ima više ljubavnih veza to je češće prisutan u novinama koje nisu političkog sadržaja. Španjolski kralj je u tom smislu ispao notoran. A nije ništa bolji po tom pitanju bio švedski kralj. Dakle, kraljevska obitelj zadržava stabilnost čak i onda kada i sama nije stabilna", govori nam povjesničar Tvrtko Jakovina.
Prao je novac, peglao tuđe kartice, vozao se privatnim avionima. Nije član mafijaške organizacije, već bivši španjolski kralj Juan Carlos koji je od zatvora pobjegao u Emirate. Trošio je naime novac pučana koji im uglavnom i pokrivaju troškove kraljevanja. Britanci za svog monarha izdvajaju najviše, oko 98 milijuna eura godišnje, u Monaku 50 milijuna, u Nizozemskoj 45 milijuna kao i u Norveškoj. Štedljivi Španjolci snalaze se sa 8 milijuna eura, Šveđani uzimaju građanima milijun manje, a u kneževini Lihtenštajn nula, nula eura.
"Vi imate jako puno Monaka u medijima, ali Monaco bez princa nikada ne bi bio takav magnet za jet set, pa i ogromne novce koji se tamo slijevaju", objašnjava Jakovina.
Manje novca privlači recimo manekenska karijera danskog princa ili britanska princeza Eugenija koja vodi galerija za umjetnine. Pa eto, ne žive baš svi na grbači pučana koji ih i dalje, u većini zemalja vole.
"U Danskoj prema zadnjim anketama 80 posto ljudi pristaje da budu monarhija, naravno postoje anti monarhistički prosvjedi,a li oni su minorni posebno kada govorimo o nordijskim zemljama", govori nam Perković.
Zato popularnost britanske kraljevske obitelji nikad nije bila manja. No, ne brinit, ne dovoljno da bajke s europskih dvorova počnu s "bilo jednom davno, u jednom dalekom kraljevstvu"...