PRVACI U KOCKANJU /

Poznati smo kao zemlja u kojoj se najviše kocka: Zašto imamo kockara kao Split, Rijeka i Osijek stanovnika?

Svi ti ovisnici imaju obitelji koje također ispaštaju. I prije je situacija bila loša, ali nakon korone je eskaliralo. U lockdownu su procvjetale online kockarnice u kojima unatoč zabrani kockaju sve mlađi. Država ubire milijarde poreza i žmiri na jedno oko

21.4.2023.
8:00
VOYO logo

Veliki dio malih plaća Hrvati potroše u kladionici ili u kasinu. Jer kad je u pitanju kocka, mi smo među najgorima u Europi. I po tome smo postali daleko poznati. Podemos, španjolski pandan Možemo, optužio je lokalnu vlast u Murciji da imaju najviše kladionica po stanovniku u Europi, nakon Hrvatske. Pa nas je zanimalo poduzima li se išta da ne budemo europski prvaci. Jer od plana da kladionica i automat klubova neće smjeti biti 500 metara oko škola nije bilo ništa.

"Znao sam kockati po više od 24 sata, znao sam u casinu biti od jutra na primjer od devet do drugi dan osam ujutro. Ili doma kad sam kockao znao sam po 18 sati kockati bez prestanka", govori nam jedan ovisnik o kocki iz Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je mučna svakodnevnica ovisnika koji je počeo kockati u srednjoj školi. Danas srednjovječni muškarac prvo se zaljubio u poker automate pa kladionice i rulet. Ovih dana sreću traži online.

"Kupim si bon na kiosku, uplatim 100-200 eura i ukucam bon i igram doma u fotelji, ispred kompjutera, ili na mobitelu vani ako mi je dosadno", govori pa dodaje kako igra na mobitelu, uz piće. "Baš sam sad neki dan igrao, popio sam jedan pelin u kafiću i izgubio sam 80 eura", kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudbine poput ove česte su u dnevnoj bolnici za ovisnosti o kockanju. I prije objave španjolskog političara, stručnjaci godinama upozoravaju da Hrvatska ima ogroman problem o kojem se premalo govori.

"Mi smo definitivno među najgorima u Europi što se tiče ovisnosti o kockanju. Možemo reći da je negdje oko 50 tisuća ovisnika o kockanju u Hrvatskoj, a negdje oko 10 posto stanovništva ima određenih problema s kontrolom svoje navike kockanja", kaže Davor Bodor, voditelj dnevne bolnice za ovisnost o kockanju Psihijatrijske bolnice Sv. Ivan.

Svi ti ovisnici imaju obitelji koje također ispaštaju. I prije je situacija bila loša, ali nakon korone je eskaliralo. U lockdownu su procvjetale online kockarnice u kojima unatoč zabrani kockaju sve mlađi. Država ubire milijarde poreza i žmiri na jedno oko.

"Ono što je veliki problem je da naši pravni akti su previše zastarjeli i zapravo ne prate suvremene trendove koji su potrebni da se općenito građani i mladi zaštite iz rizika koji proizlaze iz online industrije igara na sreću", rekao je Neven Ricijaš, Odsjek za poremećaje u ponašanju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakoni se, kažu stručnjaci moraju mijenjati. Posebno je bizarna situacija sa automat klubovima u blizini škola. Iako je 2020. donesena uredba po kojoj se klubovi ne smiju otvarati 500 metara od škola, zabrana je mrtvo slovo na papiru. Zakon vrijedi od trenutka donošenja, a klubovi su odavno sagrađeni.

Apsurdnost zakona vidljiva je na svakom koraku. Od ove osnovne škole u samom središtu Zagreba do odližnjeg automat kluba ravno su dva metra. Svaki put kad učenici dođu ili izađu iz škole kocka im je doslovno pred nosom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
MENTALNO ZDRAVLJE /

Kriza povećala broj ovisnika, pušačima prijeti dvostruka opasnost: 'Udisanje vrućih para oštećuje plućno tkivo'

Image
MENTALNO ZDRAVLJE /

Kriza povećala broj ovisnika, pušačima prijeti dvostruka opasnost: 'Udisanje vrućih para oštećuje plućno tkivo'

U drugim zemljama puno ih je manje i nalaze se na skrivenim mjestima, u Hrvatskoj su kockarnice, i kladionice na svakom uglu. I dok neki igre na sreću gledaju kao bezazlenu zabavu, sudbine ovisnika lede krv u žilama.

"Vrlo često postoje takozvana reaktivna, depresivna stanja gdje se nažalost jedan dio ovisnika o kockanju odlučuje ili razmišlja o samoubojstvu. U samoubojstvu vidi izlaz iz teške psihološke, egzistencijalne situacije u kojoj se nalaze", tvrdi Bodor.

Koliko god bilo teško, ima i drugog izlaza i on se mora potražiti prije nego bude prekasno.

"Znam par ljudi što je dva kafića prokockalo, stan i kuću i sad žive po tramvajima, spavaju u vlakovima", govori nam naš ovisnik s početna priče. Kaže da ga ne brine da bi se to moglo i njemu dogoditi. "Baš toliko ne razmišljam u budućnost ali htio bi prestati, jer mi se više u biti ne da igrati. Igram iz dosade", tvrdi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi žele prestati, ali ne znaju kako. Prvo treba priznati da problem postoji. Iskreni pogled u ogledalo najvažniji je korak k izlječenju.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo