Znate li koja je biljka proglašena otrovnom biljkom 2023.? Dobri stari peršin. Makar ga religiozno stavljamo u juhu, jedemo ga uz ribu, posipamo po rižotu, i pritom vjerujemo da se hranimo vitaminom C i željezom, premda su napisane tisuće članaka o njegovom antioksidativnom djelovanju i tome da je eliksir za bubrege sad je proglašen otrovnim. I to ne od bilo koga, nego od strane njemačkog botaničkog vrta Wandsbek.
U cvjetovima peršina postoje sjemenke, koje sadrže peršinovo ulje, a ono u sebi ima Apiol I Miristicin. Apiol se u povijesti koristio u abortivne svrhe, a u velikim je količinama kancerogen. Miristicin pak može utjecati na središnji živčani sustav. Ali peršin možete nastaviti jesti mirne duše jer da biste se otrovali morali biste jesti cvjetove i to u ogromnim količinama.
Što je istina pitali smo nutricionista Branimira Dolibašića
"Teško da mogu pronaći u njegovim spojevima razloga da ga stavimo na vrh, na top listu najotrovnijih. On može biti štetan. Ljudi koji piju lijekove koji služe za razrjeđivanje krvi i budući da zadrže iznimno visoku količinu vitamina K koji može biti u neželjenoj interakciji s takvim lijekovima vrijedi biti oprezan. Ali kad dugoročno gledamo njegovu korist svježi list peršina je fenomenalan izvor vitamina C, on je dobar za oči jer sadrži karatonaide i unutra su još dva pigmenta koji su jako korisni za zdravlje oka, kaže nutricionist Branimir Dolibašić.