Cindy Crawford. Christy Turlington. Naomi Campbell. Linda Evangelista. Velika četvorka ponovno je na okupu nakon 33 godine. Vogue je rekreirao kultnu naslovnicu iz 1990. Nedostaje samo Tatjana Patitz koja je preminula u siječnju ove godine.
Bile smo žene tada kada smo bile jako mlade. U potpunosti smo žene u našoj moći, tijelima. Ne idemo nikuda. I možda se ponovno vratimo za 35 ili 40 godina.
I možda kada se vrate, kada će neke imati 90 , vidimo i neku boru na njihovom licu. Jer sada je nema. A to su i neki drugi primijetili. Prestanite s photoshopom, lijepe su i bez njega. Ovako ne izgledaju stvarno, možemo li dopustiti ženama da stare. Da, iako iz Vogue kažu da su malo retuširali, malo se poigrali svijetlom ne bi se svi složili. Mnogima izgledaju kao iz crtića. Pa smo mi pitali stručno oko za mišljenje.
"One kao žene, u razmaku 53 do 58 godina izgledaju predivno. Ali, Lindi su recimo dosta ušiljili lice, suzili facu. Jesu li pretjerali? Pa mislim da možda i jesu. Mislim da je ova naslovnica nastala u skladu s tim trendovima Instagrama gdje je sad već normalno da nijedna fotografija nije onakva kakva stvarno je. I ja bih rekao da je Anna Wintour po drugi put podilazi mišljenju mase", kaže fotograf Goran Čižmešija.
Ipak, ima nešto živog na ovoj fotografiji.
"Oni su zadržali neke njihove osobnosti i nešto još korigirali. Kod Cindy možete vidjeti da nije koljeno skroz ispeglano, da ima tu teksture, da su ostavili žile na rukama", objašnjava Čižmešija
A to se često ne ostavlja. Jer PhotoShopom se može čuda. Imate prišt -riješeno. Treba vam malo bujnija kosa - i to je riješeno. Ne želite bore, ali želite malo prćastiji nos - i to može, čak i ako su žene lijepe i bez svih tih korekcija. I da, veliki je pritisak na ženama da u svakom trenutku budu savršene. To nam potvrđuje i naša manekenka Zvončica Vučković.
" Nekad se pitam da li trebam kada idem na te evente, ići kod profesionalne šminkerice i mora li se stvarno uvijek izgledati top A sad što godine idu dalje i naprijed desi mi se da na neke evente odem s blagom šminkom i namazanim ustima. Sijeda kosa je sada recimo moj zaštitni znak, zbog toga dobivam tolike angažmane i stvarno sam se spasila otkako ne moram misliti oko te kose, bojanja, kemije i svega", kaže nam Zvončica Vučković.
Da, prirodno ne znači ružno. A u svijetu društvenih mreža svi smo pomalo izloženim filterima, PhotoShopom koji nam predstavljaju lažno savršenstvo. Posebno to utječe na mlade, koji dolaze i kod psihologice Mije.
"Pokazalo se kroz istraživanja pa i kroz neka naša istraživanja da što smo više izloženi tim filterima da se uspoređujemo, i može to biti dobro ili loše, ali kada je ono presavršeno često se pitamo što s nama nije u redu", kaže nam Mia Pepeonik, psihologinja iz Centra za zdravlje mladih.
A s vama je zapravo sve u redu. U redu je imati bore, kilogram viška, strije, celulit, sijedu kosu. U tome nema ništa ružno ni loše. Kako u stvarnosti, tako i na naslovnici.