Ovih je dana mirno i idilično uz rijeku Sutlu. Iako uz nju i dalje stoji žica. Bili smo na jednom od frekventnijih mjesta za ilegalan prijelaz hrvatsko-slovenske granice, mjesta na kojem su se u ovoj godini migranti često našli, vidjeli smo slomljene grane koje se nadvijaju nad vodu, grane koje su migranti koristili kako bi na najjednostavniji način prešli rijeku i došli do te žičane ograde. Preko stabala su prelazili preko nje - na tim je mjestima ograda vidno spuštena - i onda nastavljali dalje svoj put u Sloveniji. Ali, naravno, kako je došla zima, tako su se i njihovi prelasci prorijedili.
Potvrđuju nam to i ljudi koji žive tik uz granicu.
"Nema ih tu baš po selu, idu okolo pa iza kuća i tak, inače su kroz vrtove znali prolaziti. Možda je zbog zime, možda zbog policije pojačane policije, ne znam, ali granične kontrole sigurno podržavam", rekao nam je Ratko Cvetkovič iz slovenskog mjesta Rigonce.
Kontrole koje spominje vratile su se na granice još prije dva mjeseca, ostat će još najmanje šest, ali ne u obliku kakav je bio prije Schengena.
Otkad su u listopadu uveli granične kontrole, sa slovenske strane kažu da ni na jednom prijelazu nisu imali duža čekanja od pola sata. Tako je i u ovom trenutku na Bregani, kao što možete vidjeti, gužve uopće nema, rampe nisu spuštene, auti uredno prolaze, i tako će biti i dalje, jer kako je hrvatski premijer prošli tjedan dogovorio sa slovenskim i talijanskim kolegama, za vrijeme božićnih i novogodišnjih praznika će se uvesti još fleksibilniji režim na granicama, kako se ne bi stvarale nepotrebne gužve.
I te gužve ljude najviše zanimaju, a manje one sa samim migrantima. A kad se podvuče crta može se reći da je ove godine bila veća gužva nego lani, policija je evidentirala 68.360 ilegalnih prijelaza granice, što je za 41 i pol posto više nego lani, iako s velikim padom u jesenskim mjesecima. Ali još je veći porast s krijumčarima migranata, policija ih je ove godinu uhitila 1.773 što krijumčara, što pomagača, što je 97 posto više nego lani, i potvrda da je riječ o razgranatom biznisu.
"Krijumčarenje migrantima je u Europskoj uniji trenutno vjerojatno najlukrativniji biznis. Puno veći novac se okreće nego i u biznisu droge. Znači, pet tisuća eura samo za prebacivanje preko teritorija susjedne države", kaže voditelj Službe za nezakonite migracije MUP-a Zvonimir Vrbljanin.
U Hrvatskoj pronađeno 59 grobova migranata
I doista, hapšenja onih koji iskorištavaju migrante nešto je čime se policija i treba hvaliti, kao i ovakvim akcijama spašavanja migranata iz rijeka. Ove godine spasili su ih 74, bilježi se i osam smrtnih slučajeva.
Ali ono za što malo tko zna jest da u Hrvatskoj, kao i diljem Europe postoje neobilježeni grobovi u koje su u proteklom desetljeću pokapani migranti, poginuli u pokušaju da dopru do Europske unije, mnogi i prije nego što se utvrdilo tko su. Tri groba u mjestu Siče, otkrila je istraživačka novinarka Barbara Matječić koja je s kolegama iz Europe šest mjeseci radila na istraživanju. Uspjeli su potvrditi 1.931 takav grob.
"Većina od te brojke grobova su neidentificirani, što znači da su informacije što se njima dogodilo i gdje su završili svoj život vrlo vjerojatno zauvijek izgubljene za njihove familije, koje za njima tragaju. Ja sam u Hrvatskoj uspjela utvrditi 59 grobova migranata", rekla nam je Barbara Matejčić. No, takva otkrića nisu šok za širu javnost, nju je puno lakše uznemiriti fantomskim prijetnjama na granicama, za što će superizborna godina sigurno biti - kao stvorena.
Koliko će teme migranata biti prisutne u izbornoj kampanji ovisi o tome kada će se izbori dogoditi, jer neće biti ista stvar ako budu u veljači, travnju ili nekad kasnije. Ali budite sigurni da čim migranti ponovno počnu ilegalnu prelaziti granice, opet ćemo slušati i o seoskim stražama, i o vojsci na granici i, naravno, o žici.