U Hrvatskoj se gubimo uvijek u istim raspravama. Anglikanska Crkva dotle je napravila korak naprijed. Blagoslovit će istospolne brakove, što se smatra povijesnim iskorakom. Ispričat će se gejevima na dosadašnjem ponašanju, a čak su spremni raspraviti o tome da njihovi pastori stupaju u istospolne brakove. No, postoji još nešto kontroverznije. Je li Bog žensko?
Je li na nebesima otac, majka ili roditelj - pita se anglikanska Engleska crkva. Dio svećenika zatražio je da se koriste rodno neutralni pojmovi za Boga. Za svećenika hrvatske protestantske reformirane kršćanske crkve, konzervativne grane anglikanske crkve stvar je jasna.
"Ali ako gledamo Isusa Krista koji je Sin božji, koji je učio svoje apostole kako moliti, naučio ih je Oče naš, odnosno svojeg oca, svojeg Boga je zvao Oče moj i Oče naš", kaže
Almir Pehlić, svećenik Protestantske reformirane kršćanske crkve
A baš zato što je više od čovjeka Bog nije ni on ni ona smatra teologinja Lana Bobić.
"To da je Bog rodno neutralan, znamo. Nije ni muškarac ni žena. Kada bi Bog bio muškarac ili žena, onda bi muškarci i žene bili Bogovi, da parafraziram jednu teologinju Mary Daly. Dakle Bog transcendentira rod", kaže Bobić
Pomoćnog pastora u Kršćanskom centru Riječ života ništa neće uvjeriti da Bog nije on.
"Bog se u Bibliji objavio kao Bog otac, Isus Krist se objavio kao Bog sin, od Boga oca. I u tom smislu korektnom teologu koji poštuje i Boga i Bibliju zapravo ne preostaje neki manevarsku prostor, barem sam ja takvog dubokog uvjerenja, da oko takve stvari diskutira", kaže Tomislav Vidaković, pomoćni pastor u Kršćanskom centru Riječ života.
Tko je Bog, o tome se često raspravlja u popularnoj kulturi. Bila je tu Alanis Morissette u filmu Dogma. Da je Bog žena misli i Ariana Grande.
"Boga ne možemo razumijevati u muškom rodu. Boga kao oca možemo razumjeti samo u smislu te roditeljske uloge od nekoga od koga kreće život i kome se na neki način život vraća. U tom smislu Bog može biti i majka. I ono što su mnogi ustanovili je da živimo u matrijarhatu vjerojatno bi govorili o Bogu majci", smatra Lana Bobić.
Hoće li Oče naš postati i Majko naša, ili će se pak zamijeniti nečim neutralnijim, Crkva Engleske raspravit će na proljeće na sinodi. Zasad ne otkrivaju previše detalja.
"Mijenjati bilo kakav teološki, liturgijski, biblijski jezik nema smisla jer dolazi do cenzure ne samo Biblije kao knjige, ne samo liturgije, već i samoga gospodina Isusa Krista. Dakle cenzura Isusa. Da li je to moguće? Naravno da nije", kaže Almir Pehlić.
"Našalit ću se s jednom narodnom, mudrom izrekom koja kaže da besposlen pop i jariće krsti". ističe Tomislav Vidaković.
Neki misle da su besposleni, A drugi da su moderni.
"Religija jest utopljena u svoj društveni kontekst, vremenski, društveni…"smatra Bobić
Što je Crkva Engleske pokazala i današnjom odlukom. Blagoslivljat će istospolne brakove. Ne samo to, već će se i ispričati za svu štetu koju su nanijeli LGBTIQ zajednici.