Jesu li eksplozije u Bejrutu ovoga petka bile prijelomni trenutak samo u novijoj povijesti Bliskog istoka ili možda i cijelog planeta? Otkako je u tim eksplozijama ubijen vođa Hezbolaha Hasan Nasralah, svijet se pita je li najveća paravojna organizacija na svijetu onesposobljena ili im reakcija tek slijedi.
"Izraelci gomilaju vojsku, zato što su shvatili, odnosno Benjamin Netanjahu je shvatio da tri-četiri tisuće zračnih udara na Libanon nije bilo učinkovito. Danas, ovog trenutka dok mi pričamo, čuju se uzbune diljem Izraela. To znači da Hezbolah ima svoje naoružanje. Hezbolah je spreman za ovaj moment", komentira novinar Večernjeg lista Hassan Haidar Diab.
S druge strane, nakon što im je eksplozijama pagera i walkie-talkieja desetkovao operativnu strukturu, poslije obezglavljivanja Hezbolaha Izrael će se odvažiti i na idući korak.
"Isplati im se pokrenuti kopnenu operaciju. Staro je vojno pravilo 'ako ne stane noga pješaka na tlo, to tlo nije osvojeno'. Ne samo da nije osvojeno, nego nije niti osigurano od vaše strane", kaže vojni analitičar Marinko Ogorec.
Nasrallin zamjenik Naim Kasem, u obraćanju Libanoncima tvrdi da su i za to spremni: "Ako Izraelci odluče ući preko kopna, snage otpora spremne su za kopneni sukob". S tenkovima i oklopnjacima uz libanonsku granicu spremnim za pokret u svakom trenutku, izraelski ministar obrane Yoav Gallant jutros je ovako nabrijavao vojnike: "Angažirat ćemo sve naše sposobnosti, uključujući vaše snage i sve druge snage, iz zraka, s mora i s kopna".
Već su itekako angažirane izraelska vojska gotovo godinu dana vrši brutalnu agresiju na Pojas Gaze, posljednjih tjedana operacije su pokrenute i u Libanonu i samo se šire, dok su preko vikenda izveli i zračne napade protiv Hutija u Jemenu. A sve mete, i Hamas i Hezbolah i Hutiji, glavnog sponzora i podršku imaju u Iranu, čija se reakcija također čeka.
"Očito im ne odgovara eskalacija na cijelom prostoru, jer da se sada aktivno uključi i Iran pitanje je kako bi se situacija razvijala, tu je i Saudijska Arabija, tu je i Jordan, tu su čimbenici koji bi isto tako utjecali na cjelokupnu situaciju na Bliskom istoku", smatra analitičar Ogorec.
I ne samo na Bliskom istoku uključivanje Irana značilo bi i povezivanje s trenutačno najvećim globalnim sukobom kojeg saveznik Irana Rusija vodi protiv Ukrajine. Dakle, imali bismo s jedne strane Sjedinjene Države i NATO, Izrael i Saudijsku Arabiju, a s druge Rusiju, pa onda i Libanon, Siriju, na kraju možda i Kinu. Totalni rat istoka i zapada.
"Ako ulazi Iran u rat s Izraelom, neće ga voditi samo s Izraelom, nego i s Amerikom, Velikom Britanijom, ja bih rekao i s NATO-om. To je onda Treći svjetski rat i zato u ovom trenutku Iranci kalkuliraju, ali pitanje je do kada", zaključuje Hassan Haidar Diab.
A baš se iranskoj naciji popodne izravnom poruku obratio sam Benjamin Netanjahu, i poručio im da će promjena režima doći puno prije nego što ljudi misle.
"Nema mjesta na Bliskom istoku do kojeg Izrael ne može doći. Nema mjesta na koje nećemo otići kako bismo zaštitili svoj narod i zaštitili svoju zemlju. Sa svakim trenutkom režim vas, plemeniti perzijski narod, dovodi bliže ponoru", poručio je Irancima izraelski premijer.
Ključni saveznik Izraela Joe Biden jutros je komentirao njihovu eventualnu kopnenu operaciju u Libanonu. Na pitanje je li svjestan toga i je li mu prihvatljiv taj plan, Biden je rekao "svjesniji sam toga nego što mislite i prihvatljivo mi je da prestanu. Trebamo prekid vatre sada!"
Pitanje je koliko ga vlada u Tel Avivu uopće sluša. Eskalacija je već sada nezabilježena, svaki idući izraelski potez, a onda i odgovor na njega mogao bi zbilja značiti početak globalnog rata.