Niti sat vremena muvanja oko granice nije nam trebalo kako bismo se na vlastite oči uvjerili kako prema migrantima postupa slovenska policija. Iz kukuruzišta u kojem su se sakrili, policija je izvela obitelj s djecom, ukrcala ih u kombi i odvela prema stanici u Brežicama. Ista procedura koju prakticira i hrvatska policija s migrantima oko granice s BiH.
A na istu smo obitelj naišli i sami nešto ranije, s hrvatske strane granice. Slovenska policija nam je objasnila da trebamo doći ovdje na željezničku stanicu Sutla, zadnju s hrvatske strane granice, dočekati neki vlak i da ćemo naići na skupinu migranata. Mislim da smo se upravo našli s njima. Iz razgovora s migrantima otkrivamo kako ne pričaju engleski te da su iz Sirije.
Na jezičnu barijeru naletjeli smo i s drugima. Jedan nam je rekao da je Afganistana. Neobično je bilo nakon dugo vremena među migrantima ponovno vidjeti djecu.
To su dvije skupine izbjeglica, odnosno migranata iz Sirije. Odrasli muškarci, ali i žene i djeca, kojih se u posljednje vrijeme nije moglo često vidjeti na ovakvim mjestima.
Lokalci nam potvrđuju da ne prođe dan bez susreta s migrantima.
Dominik iz Harmice nam kaže: "Iz svakog drugog, trećeg vlaka izađe 15-20 migranata, prolaze tu po cesti, po pruzi, idu tamo preko granice, kroz moju ulicu isto znaju proći. A policije više uopće nema."
U mjestu Rigonce sa slovenske strane granice građani su uznemireni, ali policije ima posvuda. Mještanin Joža nam je rekao: "Malo se zavlače u dvorišta, i nama su isto. I onda nered rade, svoje krpe ostavljaju. Gluposti delaju." Na naše pitanje što slovenska policija napravi onda kad pređu granicu Joža nam odgovara: "Ništa, tu gore ih ulovi." "Policija je jako uspješna, oni ih voze u prihvatni centar, love ih s dronovima i helikopterima, policija je non-stop tu", rekla je Nataša.
A baš danas su iz slovenske policije imali izjavu za domaće medije kod granice, pa smo ih i mi pitali o tome kako surađuju s hrvatskim kolegama. Bojan Tomc iz Odjela za državnu granicu Policijske stanice Novo mesto kaže: "Izvanredno dobro surađujemo s kolegama s hrvatske strane, kako kroz redovne mjesečne sastanke, tako i kroz razne oblike mješovitih patrola, i to i na slovenskoj i na hrvatskoj strani."
Vratimo li se osam godina unatrag, Rigonce je te jeseni kada je Europu pogodio izbjeglički val također bilo ključno mjesto na ruti izbjeglica prema zapadu. U jednom vikendu ovuda ih je znalo proći i po deset tisuća. Ali tada nije bilo izvanredno dobre suradnje, tadašnja slovenska vlada zamjerala je hrvatskoj strani da izbjeglice prosljeđuje bez koordinacije, zbog čega su u jednom trenutku podignuli žilet žicu uz granicu na Sutli. O svemu smo i tada s terena izvještavali u Direktu. Tada smo jasno vidjeli žilet žicu koja prati korito rijeke Sutle.
Ista ta žilet žica sada se uopće ne vidi, jer je zarasla u gusto grmlje kojeg će trebati kompletno ukloniti kada će se uklanjati i žica.
I dalje je jednako oštra, i nije zahrđala. A baš je ta žica bila tema u slovenskom parlamentu, gdje je ministar unutarnjih poslova obećao da će se kompletna žica oko mjesta Rigonce ukloniti, samo što nije rekao kada. U međuvremenu, preko mosta koji spaja dvije zemlje prelazi se bez kontrole.
Od 1. siječnja ove godine ovaj granični prijelaz više nije u funkciji, već djeluje pomalo zapušteno, kako s ove hrvatske, tako i sa slovenske strane, evo ovdje je prije stajala ona kućica u kojoj su policajci provjeravali putovnice, sada je više nema i auti slobodno prolaze. No, s obzirom da od studenog 2017. između Slovenije i Austrije postoje granične kontrole, upravo zbog pojačanog priljeva migranata, sada postoji bojazan da bi se i ovdje ponovno mogle uvesti kontrole, i na taj način zapravo ukinuti šengenski sustav.
No, i hrvatska i slovenska strana tvrde da se o tome ne razmišlja. Tako je u ovom trenutku, pitanje je bi li tako i ostalo, ako stvari na granici ponovno eskaliraju.
POGLEDAJTE VIDEO: Počela gradnja velikog migrantskog centra kod Karlovca: RTL Danas doznaje kad počinju stizati prvi migranti