Leona Pleština iz Splita je predškolarka koja odlično priča engelski i najviše se voli igrati s prijateljicama. Njezini su roditelji primijetili da je drukčija, a po dijagnozu su morali u Zagreb.
"Primijetila sam da je drukčija, ali sam jednostavno mislila da je tvrdoglava i da je to tako. Kad smo krenuli s dvije i pol godine, tu nema rječnika osim mama i tata. Onda smo primijetili da nešto je i onda smo krenuli, ali to je dugotrajan i mukotrpan proces", rekla je Leonina majka Ivana Pleština.
Udruge pokrivaju dosta aktivnosti, a stručnjaci primjećuju da djeca i osobe s autizmom nisu u potpunosti uključene u društva. Mirna Carević, edukacijska rehabilitatorica Udruge Spektar, kazala je da na svoj način pokušavaju uključiti i zagovarati inkluziju.
"Kad gledam situaciju kakva je u školama, u vrtićima i ustanovama socijalne skrbi, to je i dalje slovo na papiru", dodala je Carević.
Odraslim je autistima još teže jer ne postoji sustav skrbi kroz cijelu godinu. Aliće Runjić, majka osobe s autizmom, želi da se pronađe rješenje preko države i sustava, a ne da se oslanja na udruge.
"Udruge vode roditelji, vode ih majke. Dakle, da ne padne cijeli teret na nas, da to konačno bude riješeno", poručila je Runjić.
Muke za roditelje počinju kada krenu praznici. Jerko Runjić iz Splita kaže da u četvrtak nema škole pa će uživati, opustiti se i ići na Šoltu. Tijekom praznika autisti nemaju svoju uhodanu rutinu pa je zato pokrenuta kampanja Autizam 365 kojoj je cilj pokretanje ljetnog kampa.
Mirjana Parat, majka dječaka s autizmom, pojasnila je: "Kampanja 365 je pokrenuta iz razloga da se skupe novčana sredstva i da osnujemo ljetni kamp u kojem će djeca imati likovne, glazbene i tjelesne aktivnosti. Isto tako bi imali radnu okupaciju za odrasle autiste."
Problem je i što je splitski Centar za autizam registriran kao škola.
Maja Karaman Grbavac, savjetnica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, rekla je: "Zapravo činjenica da je registriran na taj način onemogućava mu pružanje socijalnih usluga što znači da su svi korisnici stariji od 21 godine koje Centar zbrinjava na neki način imaju neriješen pravni status."
Zato Grad kao osnivač mora izmijeniti status ustanove zajedno s Ministarstvom socijalne skrbi i obrazovanje. Gradonačelnik Splita Ivica Puljak kazao je da misle da sve treba integrirati u jedan kompletan Centar za autizam.
"Idemo u tom smjeru i razgovaramo sa županijom i državom da tako nešto i napravimo", dodao je Puljak.
Centar koji će se brinuti o najmlađim i najstarijim korisnicima tek je dobra želja, a već danas je potrebna pomoć autistima.
Majka djevojčice s autizmom Pleština misli: "Generalno se javnost trebala podučiti jer često čujemo za takvu djecu da su razmažena, treba ih dobro izlupati, preodgojiti, a u biti nisu svjesni koja je borba iza toga."
Za roditelje je to cjeloživotna borba, a u svemu tome im je najvžanija podrška države, društva i okoline.