Žive s predrasudama /

Direkt s uspješnim Romima koji prkose predrasudama. Manjina su koja je najviše diskriminirana u RH

Žive na gotovo svim dijelovima kugle zemaljske, početkom 14. stoljeća stigli su na Balkan, a prema posljednjem popisu stanovništva u Hrvatskoj je 18 tisuća Roma. No to su samo oni koji su se popisali, pa ih je vjerojatno puno više. Ovoga vikenda obilježava se Svjetski dan Roma, slavi se njihova kulture ali i podiže svijesti o problemima s kojima se suočavaju. Prije svega s diskriminacijom, trpe ju najviše od svih manjina u Hrvatskoj. Žive i s predrasudama kojima mnogi prkose i svojim primjerom razbijaju stereotipe

7.4.2023.
8:00
VOYO logo

"Mi Romi jako lijepo pjevamo, jako smo lijepi, mislim da nas ima jako puno obrazovanih", kazala je Laura Dokmanović.

"Brojne poznate ličnosti koje cijenite, su isto Romi, a da to niste znali - evo recimo Charlie Chaplin", kazala je magistrica farmacije Nura Ismailovski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne vjeruju mi da sam Romkinja, blijede sam puti, pa ih moram uvjeriti da sam Romkinja", kazala je primalja Anesa Šabani.

Image
raspravljalo i Povjerenstvo /

Romi u Orehovici žele dvojezične ploče. Evo što o svemu kaže Kajtazi

Image
raspravljalo i Povjerenstvo /

Romi u Orehovici žele dvojezične ploče. Evo što o svemu kaže Kajtazi

Ovo su Laura, Nura i Anesa. One su Romkinje. I najviše ih se diskriminira u Hrvatskoj. A one su puno više od svoje nacionalnosti. Primalja, magistrica farmacije, srednjoškolka, sve tri Zagrepčanke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"De facto onda nije bilo magistri farmacije na zavodu za zapošljavanje, vrlo brzo se posao nalazio, uglavnom su to bile neke preporuke. Ja sam u svojoj generaciji bila jedna od najkasnije zaposlenih, iako sam tražila samo staž. Na razgovoru za posao, susretala sam se s pitanjima: odakle dolazim, kako tako dobro pričam hrvatski, iako sam ja rođena Zagrepčanka i moj tata isto", govori Nura.

Tako je bilo kada je studirala. Ali nije prestalo. I dalje se mora dokazivati, teže joj je napredovati - češće je gledaju iz pozicije manjine, nego iz struke. Prva je hrvatska Romkinja s diplomom, a sada drugima pomaže da i oni dobiju svoju.

"Na razini Hrvatske djeca žive u izoliranim romskim naseljima i ne govore dobro hrvatski jezik. Kada oni dolaze u sustav obrazovanja, zakinuti su jer dovoljno ne poznaju hrvatski jezik pa ih se stavlja u prilagođene programe. To je loše. Ta djeca su pametna, inteligentna, a stavljanje u prilagođene programe, obilježava ih za cijelo njihovo školovanje", dodala je Nura.

Kradu, ružni su, nepismeni su, svi su oni isti - te riječi je Laura najčešće čula. Gdje god bi došla, ocjenjivali su je po prezimenu. Sada kada ga je promijenila udajom, predrasuda je manje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Bilo je prije jako teško. Znala sam satima plakati u sobi jer me osuđuju zato što sam mlada mama i Romkinja. Sad me to više ne dira. Jer ja uvijek nešto imam lijepo za reći o sebi i nisam kako neki misle, samo mašina za rađanje", govori Laura.

Roma studenata je oko 70, što je tri puta više nego prije pet godina. Anesa je primalja, a završava i studij sestrinstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Romi se moraju puno više truditi. Ne samo u školovanju nego prilikom zapošljavanja, ali mislim da oni koji se trude koji uspiju - da su kasnije i zadovoljni svojim rezultatima. Ali ne bi trebalo biti tako, da se moramo truditi tri puta više nego drugi", kazala je Anesa.

"Ja kada inače tražim posao, bude: joj vi ste iz Dubrave i Romkinja ste. Ne ne mi imamo problema s njima. Ne želimo vas zaposliti. Ti si pretamna nećemo te zaposlit. Povrijeđena sam onda. Kao da sam pokrivena nekom vrećom", dodaje Laura.

Vreća je to s kojom nitko nikada ne bi trebao izlaziti iz kuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo