gore ne može / Debakl u Zagrebu. Tri godine od potresa obnovljeno 1 % zgrada, a Česi nakon tornada za dvije godine obnovili sve

Bilo je to buđenje koje nitko neće zaboraviti, a 3 godine kasnije od obnove i dalje ni 'O'. Nije izgrađena niti jedna zamjenska kuća, od 2000 zahtjeva za konstrukciju obnovu zgrada, završeno je 23 zgrada

21.3.2023.
22:52
VOYO logo

"Nitko se nije nadao da će to toliko dugo trajati, ponekad mislim da smo izgubljeni ili zaboravljeni", govori nam Vesna.

Prošle su tri zime, došli su i vjesnici proljeća, ali vrijeme u Adamovcu kao da je stalo. Gospođi Vesni u potresu je stradala kuća i od tada živi u kontejneru. Naslušala se obećanja, dobila rješenje o rušenju stare kuće i gradnji nove, nakon toga sve je stalo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Predali smo sve zahtjevee i čekamo rušenje. Čekamo i izgradnju. Valjda ćemo dočekati", govori nam Vesna Perinjak iz Adamovca.

Kako to da država u tri godine nije uspjela srušiti jednu trošnu kuću, nije jasno ni Rambu. Iako se Vesna već polako navikla na neljudske uvjete, život u priručnom kontejneru bez sanitarnog čvora sve joj teže pada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zimi ga nemrete zagrijati. Zagrijete ga, al on se ohladi za čas. Mi smo dobili uredski kontejner koji nije predeviđen za to, znači on je predviđen za ured", govori Vesna u čemu živi.

Slična situacija i u središtu Zagreba. Višestambena zgrada u potresu je dobila žutu naljepnicu, od tada se čeka detaljan pregled statičara. U hrpi propisa, zakona pa izmjena zakona, izgubilo se vrijeme, govori nam predstavnica stanara kojoj je elaborata i papirologije preko glave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ANKA MRAK TARITAŠ: /

'Sve dok je premijeru obnova dosje, od stvarne obnove neće biti ništa. Iza obnove su ljudi, to nije dosje'

Image
ANKA MRAK TARITAŠ: /

'Sve dok je premijeru obnova dosje, od stvarne obnove neće biti ništa. Iza obnove su ljudi, to nije dosje'

"Godinu i pol čekali smo povrat sredstava kaja smo sami nakon potresa uložili. Sad godinu i nešto čekamo rješenje za konstrukcijsku obnovu. Niti da - niti ne, nikakvog odgovora. Ništa!", prepričava nam Vesna Stefanović, predstavnica suvlasnika zgrade u središtu Zagreba, o paklu birokracije i sporosti obnove.

Rezultati obnove nakon tri godine i četiri ministra graditeljstva poražavajući su. U Zagrebu je izgrađeno nula zamjenskih kuća! Srušeno je 73 od 409 obiteljskih kuća, a od 1951 zahtjeva za kostrukcijskom obnovom, svega 23 kuće i zgrade obnovljene su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Puno premalo, priznaje to i resorni ministar Branko Bačić koji je danas obilazio radove na školama i fakultetima koji su jedini pozitivni primjer obnove.

"Najlošiji dio zagrebačkog potresa je činjenica da na zamjenskim kućama nismo položili ispit", danas priznaje Bačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Slaven Branislav Babic/PIXSELL

Pa najavljuje graditeljsku renesansu do kraja godine. Ako ne ispuni obećanje, puno će europskog novca otići u vjetar.
I gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević danas o novcu: "Sada očekujemo do kraja lipnja da Grad Zagreb povuče 185 mil eura, to je 100 puta povećanje u odnosu na ono što nam je ostavila prethodna vlast."

Nije Hrvatska jedina zemlja koja se susrela s prirodnim katastrofama, ali čini se da će postati jedina koja je dobila novac za sanaciju, a da neće ga iskoristiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ljeto 2021. češka Moravska stradala je u razornom tornadu, desetak sela je pogođeno, 1200 kuća uništeno. A 20 mjeseci kasnije, Moravska izgleda drugačije. Većina domova je obnovljena, a ono što treba naglasiti je to da Česima nije bio potreban posebni zakon.

Država je pojednostavila papirologiju, ljudi su kuće sami obnavljali, pomogli su i brojni volonteri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što to Česi znaju, a mi ne znamo, teško je objasniti. Donijeli smo lex specialis koji smo onda dvaput mijenjali i stvorili zbrku.

Mijenjali su se i ministri, jedino se nije mijenjala spora administracija. Sve to dovelo je do tako malo obnovljenih kuća i zgrada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna stvar Vladi s ipak mora priznati. U lošoj i sporoj obnovi nije bilo povlaštenih.

Propao je natječaj i za obnovu Banskih dvora i Sabora pa tri godine od potresa neće biti obnovljena ni zgrada u kojoj je zakon o obnovi i donesen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok se čekaju konkretni potezi novog ministra, gospođa Vlatka ima za njega i kolege političare konkretan prijedlog ako ne ponovno pregaze obećanja.

"Nek se zamijene s nama svi koji smo u kontejnerima, neka uđu oni, neka ovdje žive naš život. A mi da probamo bar tjedan dana njihov", poručuje im Vlatka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda bi nakon takvog eksperimenta obnova napokon i krenula. U ove tri godine u pravom smislu - nije. Nula zamjenskih kuća i jedan posto konstrukcijski obnovljenih zgrada - sramotan je rezultat.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo