Dobro tijesto, rajčica, mozzarela, bosiljak, i većina Talijana bi rekla - basta. Ne stavljaj više ništa. Ali jedan talijanski pizzaiolo se odmetnuo.
"Pizza s ananasom. Ljudi, oslobodite se", kaže pizza majstor Gino Sorbillo.
Oslobodio se slavni talijanski pizzaiolo Gino Sorbillo, no Talijani se ne daju i upravo su doznali koliko ih jedno voće može podijeliti. O ananasu na pizzi raspravlja se godinama, talijanski ambasador u Londonu jednom prilikom je na televiziji rekao da ljudi ne bi trebali to stavljati na pizzu,
Gordon Ramsay bi vam rekao ovo: "Ananas ne pripada na pizzi. Koliko puta vam to moram reći?"
A 2017. godine, iskren je bio islandski predsjednik koji bi na Islandu zabranio hawaii pizzu s ananasom. Kasnije je rekao da se samo šalio. Ali, mi se ne šalimo.
"Nisam zagovornik i ne bi ga stavio", kaže pizza majstor Mario Markušić, slaže se s njime i kolega Antun Čelebija "Ne bih probao pizzu s ananasom. Ne privlači me i mislim da nije dobar spoj".
Pizza majstor Robert Jakić kaže da ananasu nije mjesto na pizzi, ali i da to nikada nitko nije tražio. Malo je pizzerija u Zagrebu koje ananas ipak nude. Danas nam nisu otkrili tajnu recepta s egzotičnim voćem, ali priznaju da je na meniju drže jer je Amerikanci je obožavaju.
"U Americi svi to koriste bez problema, ali u Italiji je veliki tabu, nešto kao capuccino za vrijeme ručka. Ovaj Napoletanac pizzaiolo je bio jako hrabar", kaže Alessandro Albertini, Talijan u Hrvatskoj.
Jako hrabar je i Alessandro kada nam je priznao ovo.
"Ja sam za, paradoksalno je to. Moji sugrađani vjerojatno neće biti, ali ja sam za zato što volim te inovacije. Sve što je malo ludo je meni lijepo. Iako u Viareggiu nikad ne jedemo pizzu s ananasom."
Ali vratimo se mi osnovama, bez ananasa - napoletani i romani. Jakić nam kaže da je za pečenje pizze najvažnija visoka temperatura i da pizza nije zatrpana, da se sve ravnomjerno ispeče. Kaže, može to biti i slavonska, ali "umjereno špeka i umjereno šunke".
Može to biti pizza s pršutom, bijela s pancetom ili s mortadelom i pistacijom kakva je danas popularna. Ali, važan je balans, kažu nam oni koji ih naprave i po 400 dnevno i, naravno, tijesto.
"Nama tijesto fermentira 48 sati i kao takvo, kada ga jedete, lagano je, ne pada teško na želudac i možete mirno spavati", kaže Markušić.
Jakić za ananas na pizzi dodaje bi se u Italiji bojao naručiti pizzu s ananasom, da ga ne istjeraju. U nekoj drugoj možda i bi, ali u onoj u povijesnom centru Napulja, na Via dei Tribunali - će vas dočekati s ananasom u ruci.
POGLEDAJTE VIDEO: Nakon mljekomata i jajomata, stigao i kruhomat! Ima i štrudle i kroasane: 'Korisno kada pekare ne rade'