Prema posljednjim informacijama, godišnji prihod u Dubrovniku od iznajmljivanja iznosi skoro 40.000 eura.
No, kuće za odmor i apartmani nisu i ne mogu biti isto.
Nino Dubretić, vlasnika agencije za iznajmljivanje privatnog smještaj, rekao nam je koliko prihoda lokalci mogu imati od iznajmljivanja.
"Kuće za odmor mogu raditi 40.000 eura prihoda, a apartmani od 10 do 15.000 eura", rekao je i dodao da se može zaraditi i više te da ima apartmana koji zarađuju do 20.000 eura.
A rastom apartmana, očekivano je stanova za život sve je manje, ne samo da ih nema dovoljno, već je i najam preskup.
"Prosječna cijena najma je od 500 do 1500 eura mjesečno. Upravo je ta apartmanizacija utjecala na cijene. Previše se stanova izdaje u turističke svrhe!", rekao nam je Maro Kresić, agent za nekretnine.
Dubrovnik i okolica imaju preko 40.000 ležajeva, a dnevno prosječan domaćin iznajmljujući trosoban stan može zaraditi preko 100 eura.
Aida Hadžić, koordinatorica odjela za komunikacije TZ Dubrovnik, objasnila nam je da grad zasad bilježi odlične rezultate.
"Vjerujemo da će se tako nastaviti i nakon svibnja povećanjem letova zbog povezanost s međunarodnim destinacijama, od kojih bismo svakako izdvojili New York-Dubrovnik, koja će ih povezati čak četiri puta tjedno", rekla nam je.
"Prema rezultatima popisa stanovništva iz 2021. znači u Dubrovniku, a i na nivou Hrvatske povećan je broj nekretnina, a smanjen je broj kućanstava. To nam dugoročno donosi ekonomski boljitak, ali i demografski gubitak", rekao nam je Marinko Marić, povijesni demograf.
Problem apartmanizacije odnosno iseljavanja najbolje se vidi na najpoznatijoj lokaciji, među dubrovačkim zidinama gdje je prije dvadesetak godina živjelo preko pet tisuća ljudi a danas jedva tisuću!