RTL Danas iz Vlade neslužbeno doznaje da će računi građanima i malim tvrtkama ostati isti, dakle i dalje će se subvencionirati cijena električne energije i plina, dok se još razmatra što će biti s velikim poduzetnicima.
Novi paket pomoći građanima i gospodarstvu je u izradi, a doznaju da je plan da sve bude gotovo do sredine rujna. Fokus će biti na tome da pomoć "ne pojede" inflacija.
RTL-ova Damira Gregoret razgovarala je o mjerama i očekivanjima s predsjednikom Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimirom Severom.
Koja su Vaša očekivanja hoće li biti nastavak mjera i za građane i za poduzetnike?
Vjerujem da, ne samo mi u sindikatima, nego i građani u Republici Hrvatskoj, ali i poduzetnici, očekuju da će se ove mjere nastaviti. Nužno ih je nastaviti zbog stanja u novčanicima građana. Da se sada ukinu mjere, to bi sasvim sigurno bio udar na građane.
Čak i u uvjetima da sve ostane kako jest, a da se mjere ukidaju, to bi uvelo svojevrsnu nesigurnost, stoga je izuzetno važno da se mjere nastave i za građane, ali i za gospodarstvo.
Činjenica je da inflacija usporava, ali da se to na cijenama ne vidi. Hoće li postojeće mjere biti dovoljne ili će ih trebati i dodatno proširiti?
Inflacija usporava, međutim, ona je i dalje tu. Kad uspoređujemo mjesec po mjesec, inflacija koja je bila u lipnju ili srpnju, već sada uspoređuje s istim mjesecom lani, kad je već bila izuzetno visoka inflacija i kad su drastično rasle cijene.
Dakle, već na tako povećane cijene imamo i dalje vrlo visoku inflaciju. Važno je naglasiti područje hrane, koja izuzetno puno poskupljuje. Kad gledamo odnos rasta inflacije i rasta cijena hrane, vidimo da je sam rast cijena hrane za oko 55 posto veći, nego što je inflacija.
Treba voditi računa da se postojeće mjere zadrže, ali i da se traže novi mehanizmi koji bi mogli koliko-toliko staviti pod nadzor 'poludjele' cijene hrane zato što što je hrana najveći trošak, a i građani su siromašniji, kućanstvo je siromašnije. Udio hrane u ukupnim mjesečnim troškovima veći je.
Mnogima je manje važno što su poskupjeli hoteli, restorani i putovanje, ali to što poskupljuje hrana, izuzetno je snažan udar i malo je prostora što se još može napraviti. Činjenica je da treba krenuti nekim mjerama, kombinacije 'mrkve i batine'.
Što mislite o opciji zamrzavanja šire palete proizvoda?
S jedne strane, mnogi bi građani to pozdravili. Imali smo dobra iskustva i sa zamrznutim artiklima koji su do sada imali kontroliranu cijenu, međutim vrlo bi se lako moglo dogoditi da bi širenjem te palete došli do situacije u kojoj bi ponuđivači i prodavači izazvali umjetnu nestašicu tako što bi izvukli robu s polica i time prisilili građane da sami traže da vrate te proizvode, ali po cijenama koje više ne bi bile diktirane i kontrolirane od Vlade, već onima koje bi postavljali trgovci.
POGLEDAJTE VIDEO: Cijene nekretnina otišle u nebo. Hoće li država gradnjom stanova doskočiti problemu? 'Obećanje je jedno, realizacija drugo'