Svjetski je dan obnovljivih izvora energije, a na zagrebačkom Fakultetu elektrotehnike i računarstva postavljena je solarna elektrana. Više od 1400 solarnih panela zadovoljit će polovinu energetskih potreba fakulteta.
Solarna elektrana na krovu fakulteta. Uskoro će gotovo sve na FER-u pokretati sunce.
"Ona će godišnje proizvoditi oko 800 megavat sati, da pojasnim to je energija i kapacitet koji bi imali u 200 prosječnih hrvatskih kućanstava", rekao je Tomislav Capuder, voditelj projekta Solar FER.
Posljednji paneli još se postavljaju, a s radom bi elektrana trebala početi u lipnju. Na krovu Fakulteta elektrotehnike i računarstva postavljeno je više od 1400 solarnih panela čime će se troškovi energije na godinu smanjiti za 50 posto. Odnosno, to će zadovoljiti gotovo polovinu energetskih potreba fakulteta, a prednosti ima još.
"Mi time štedimo na računu za električnu energiju, računamo da je to na 150- 200 tisuća eura na godišnjoj razini. Štedimo na energiji, na snazi, a to nije jedini benefit, uz to emitiramo 180 tona CO2 manje u atmosferu svake godine", rekao je Capuder.
U planu je i energetska obnova zgrade, a kako bi energiju koju proizvedu maksimalno i iskoristili, uz solarne panele stižu i baterijski spremnici.
"Oni nam služe da kada imamo višak energije od sunca je spremamo u te baterije, a kada nam nedostaje onda je praznimo kako bi nadoknadili taj manjak koji dobivamo iz solarne elektrane", objašnjava Capuder.
Na projektu vrijednom 815 tisuća eura radili su dvije godine. Financiran je od Islanda, Lihtenštajna i Norveške putem Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora uz nacionalno sufinanciranje Republike Hrvatske.
"Taj projekt ima više dimenzija, jedan je ispunjavanje ciljeva smanjenja emisije ugljičnog dioksida, a s druge strane pruža fakultetu priliku da postane bolji i kvalitetniji istraživački laboratorij u kojem će studenti, istraživači, mi zajedno s gospodarstvom moći demonstrirati upravljanje obnovljivim sustavom energije", poručio je Vedran Bilas, dekan Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu.
Ideja je da od njihove solarne elektrane koristi imaju i građani.
"Proizvodimo i kada nismo na fakultetu, kada su vikendi,praznici. Taj višak energije ćemo spremati u baterijski spremnik ili ćemo ga dijeliti. To dijeljenje bi bilo sa građanstvom, s perspektivom da gledamo na energetski siromašno građanstvo", kaže Capuder.
Na ovaj način FER je još jednom podignuo letvicu i pokazao svoju znanstvenu i stručnu orijentiranost na obnovljive izvore energije.