Može li se živjeti na legalnoj kućnoj adresi, godinama plaćati komunalne naknade i onda ostati bez mogućnosti prilaza svojoj kući?
Kako bi došla do kuće u kojoj živi već godinama gospođa Zdenka Musulin, otkako su počeli radovi na željezničkoj pruzi Vinkovci – Vukovar, mora se spustiti niz zemlju.
Do kuće su preko pruge Musulinovi mogli i automobilom i pješice stepenicama, ali uskoro, ni to neće biti moguće.
"Kad stave zvučni zid i zatvore sve, do nas ne može nitko", kazala je Musulin.
U ulici je nekada bilo više obiteljskih kuća, nakon rata ostali su sami, a sada se, kaže, prema njima ponašaju kao da ih nema.
"Kao da tu ne postojimo, a to je kuća legalno sagrađena, sve je legalno i ja ne znam", istaknula je Musulin.
A kao da za njih nisu znali ni radnici kada su radovi počeli.
"Kad su oni dolazili muž ih je pitao što rade, oni su nas pitali, a što vi tu radite? Mi smo rekli: 'Tu živimo'. To im je bio prvi glas", rekla je Musulin.
Iz HŽ-a kažu da su tek nakon što su počeli s radovima naišli na ilegalni prijelaz preko pruge, kojim su se oni koristili, te ga uklonili. Imaju sve potrebne dozvole, a nitko se, tvrde, nije žalio tijekom javne rasprave. Pozivaju Grad Vukovar da problem obitelji Musulin riješi na drugi način.
"S jedne strane su hrvatske željeznice koja je okarakterizirana pruga kao međunarodna pruga, a s druge strane su hrvatske vode gdje je staro korito vuke. Oni se tamo nalaze u jednom obruču koji je trenutno za grad Vukovar nerješiv", istaknuo je Dražen Čulig, pročelnik upravnog odjela za komunalno gospodarstvo i graditeljstvo.
Zato pozivaju HŽ da problem po završetku radova riješe zajedno.
"Da se taj dio pruge okarakterizira kao sam neki industrijski kolosijek gdje je moguće izgraditi nekakav pružni prijelaz i gdje je Grad Vukovar spreman sudjelovati u samoj toj rekonstrukciji, odnosno izgradnji nekakvog pristupa, ako ne i cestovnog pa barem pješačkog", rekao je Čulig.
Nadogradnja pruge trebala bi završiti do kraja ove godine, a gospođa Zdenka nada se sretnom kraju svoje muke.