Ideju o turističkom upoznavanju grobalja turistički vodič Vlado Pest dobio je kada je u Parizu tražio posljednje počivalište Edith Piaf, a pokopane osječke uglednike, među tisućama grobova s lakoćom pronalazi i po noći.
Među njima je i ono poznatog slavonskog razbojnika Jove Stanisavljevića Čaruge. Proglašen je krivim za dvadeset i sedam nedjela, osuđen na smrt i javno pogubljen vješanjem. Posljednje riječi su mu bile – Zbogom narode, Čaruga putuje.
Dok nam pokazuje grobove poznatih, Vlado priznaje kako mu kolege znaju reći da je morbidan jer vodi turiste po grobljima, no odgovara im da su to ljudi iza kojih su djela, uspomene i priče koje treba ispričati. Ako želite uistinu upoznati neki grad – savjetuje:
"Treba otići na glavni trg, na tržnicu, na kolodvor i na groblje, e tu se vidi sve i odnos prema živima, odnos prema mrtvima, navike, običaji", kaže Vlado.
Na ulazu u Anino groblje vidi se impozantna grobnica jednog od najznačajnijih gradonačelnika Osijeka Vjekoslava Hengla.
'U grobnicu stigao umotan u pakpapir i špagu'
"Za njegovog službovanja na mjestu gradonačelnika 1926. godine završena je izgradnja takozvane 'Munjare' tvornice struje ili munje i krenuo je osječki električni tramvaj", ističe turistički vodič.
Hengl je oženio kćer uglednog i imućnog bračnog para Gilming, a mladenci su kao vjenčani dar dobili vilu u kojoj je danas gradska knjižnica.
"Tako je on dobio na dar i ženu i kuću, ali i punca i punicu jer su i sebi tamo napravili stan", dodaje Pest.
Na groblju počiva i ugledni arhitekt Viktor Axmann, na čijoj grobnici piše i Vladoje Aksmanović. Promijenio je ime, ali je ipak poslan u radni logor u Valpovo gdje je i preminuo. Obitelj je lijes s posmrtnim ostacima zapakirala i Gutmanovim vlakom poslala u Osijek.
"I tako je gospodin Axmann u svoju grobnicu stigao iz Valpova Gucom u paketu umotan u pakpapir i špagu", otkriva Pest.
Pokazao nam je i grobnicu u kojoj su dvoje poznatih glazbenih umjetnika, muzikolog Julije Njikoš i kraljica tamburaške glazbe Vera Svoboda.
"Kažu – on zapisao, ona otpjevala i tako punih 60 godina je žena pjevala i konačno kad je dobila Porina samo se zahvalila svom suprugu, svom gradu i svojoj publici", zaključuje Pest.
Sve koje zanimaju ovakve priče o pokojnim osječkim velikanima Pest poziva na šetnju i Švapskim grobljem u osječkoj četvrti Retfala u koju će ih povesti na Dušni dan.