Prvi put u Hrvatskoj, ali i u jugoistočnoj Europi na splitskoj kardiokirurgiji ugrađena je nova vrsta srčane proteze. U zahtjevnoj operaciji koja je trajala pet sati, liječnički tim koji su predvodili kardiokirurzi Mate Petričević i Stjepan Ivankovića, 65-godišnjem pacijentu su mitralni zalistak zamijenili najnovijom generacijom biološkog zaliska.
Da bi to uspjeli morali su zaustaviti rad srca i pluća čiji je rad preuzeo EKC stroj kojim su upravljali perfuzionisti Goran Potočki i Petar Malenica. Ovime se u pacijentu omogućili normalan nastavak života bez lijekova.
"Lijekovi kao što su recimo Fanfarin nose jedan određeni rizik. Oni su odlični lijekovi ali ako se previše konzumiraju mogu dovesti do intoksikacije, ali i dugoročno mogu uzrokovati moždane udare. Ovaj sad zalistak nam osigurava da omogućimo ljudima najbliže onom prirodnom načinu života", rekao je kardiolog KBC-a Split Stjepan Ivanković.
Zašto je to važno?
Mate Petričević, pročelnik Zavoda za kardiokirurgiju KBC-a Split, rekao je da se radi o srčanoj protezi, biološkom zalisku najnovije generacije koji je usred procesa proizvodnje oslobođen procesa kalcifikacije, odnosno procesa degeneracije što ga čini dugotrajnim i pogodnim za ugradnju za mlađim pacijentima.
Prednost je što takva vrsta proteze ne iziskuje antikoagulacijsko liječenje, poveća se kvaliteta života samim pacijenata bez rizika krvarenja.
"Usred dergenativnih procesa vrlo je često da ti zalisci nisu reparabilni, što iziskuje ugradnju srčane proteze. Mehanička proteza je do sada imala prednost u svojoj dugotrajnosti u odnosu biološku protezu. Sa značajnim produljenjem vijeka trajanja bioloških proteza imamo pacijente koji nakon operacije nastavljaju život kao i prije operacije bez ograničenja", pojasnio je pročelnik Petričević.
Otkrio je i da kada je došao u Split dao sam obećanje o ugradnji umjetnog srca, pa dodao da KBC Split polako postaje ekipiran i spreman za početak tog procesa.