Bez papirologije, čekanje i dolaska u školu - svi učenici u prvi razred upisat će se online.
Online upisi prvašića prošle godine provedeni su u cijeloj Hrvatskoj, od ove godine tako će biti i u Zagrebu.
"To će značiti puno manje administrativnog posla, sve će biti dostupno u aplikaciji, već sada imamo uvid u učenike na našem upisnom području i generalno će cijelu administraciju olakšati i ubrzati", kaže ravnatelj OŠ Jure Kaštelana u Zagrebu Krešimir Supanc.
Sve preko e-Građanin
Jednostavnije i brže trebalo bi biti ne samo za škole već i za roditelje.
"Roditelji u sustavu mogu vidjeti kojoj školi pripada, kojem školskom liječniku pripada, naručiti se na preglede i za razliku od lani to je sad jedan centralizirani sustav u kojem se mogu obaviti svi koraci upisa", kaže pročelnik zagrebačkog Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Luka Juroš.
Prvi korak za sve roditelje prvašića u Hrvatskoj je prijava putem sustava e-Građani i provjera navedenih podataka.
"U idućem koraku vide koja im je škola dodijeljena s obzirom na upisno područje u kojem dijete živi, biraju strani jezik, izborne predmete, mogu odabrati žele li produženi boravak. Ako smatraju da dijete treba odgodu nije moguće predati konkretno taj zahtjev već zahtjev za redovni upis, a onda o odgodi odlučuje povjerenstvo osnovne škole", kaže voditeljica elektroničkih upisa u osnovne škole pri CARNET-u Petra Gajšak.
Liječnički i testiranje
Liječnički pregled i testiranje djeteta u školi ono je što ostaje isto.
"To provode naše stručne službe, radi se provjera grafomotorike i drugih osnovnih elemenata na primjer na crtežu čovjeka što nam onda govori u kojem stupnju razvoja je dijete i pomaže nam da formiramo razredne odjele", kaže Supanc.
"Ako stručne suradnike nešto posebno zanima sada se mogu unaprijed pripremiti jer odmah dobijemo nekakvu sliku o djetetu, prije bi prvi put kad bi došli vidjeli i dokumente i dijete", kaže ravnatelj OŠ Ivan Benković u Dugom Selu Branko Goleš.
Ako roditelji dijete žele upisati u drugu školu, a ne u ono kojoj po mjestu stanovanja pripadaju i to će putem sustava moći zatražiti.
"Škola napravi procjenu i primjeni iste kriterije za sve zahtjeve izvan upisnog područja i u suradnji s gradskim uredom donosi odluku, uvijek se ide u susret djeci. Očekujemo da će sada svaka škola imati onaj broj u svom području tako da djeci škola bude blizu i da s druge strane razredi budu odgovarajuće veličine", kaže Juroš.
Prebacivanje učenika
Oni koji su online upise imali i lani kažu upravo to je velika prednost.
"Nije sad više samo dobar dan ja bih dijete prebacio iz jedne škole u druge već to sad prolazi proceduru i zna se gdje dijete pripada, a gdje i iz kojeg razloga roditelji žele da ide", kaže Goleš.
Posljednji korak je online upis.
"Kad završi psihofizičko testiranje i roditelji dobiju zeleno svjetlo za upis u školu u sučelju će dobiti e-upisnicu, potpisat će je i ponovno učitati u sustav i tu proces upisa završava", kaže Gajšak.
Za djecu s teškoćama podnošenje zahtjeva je već počelo, a za redovni upis rok počinje teći od 15. veljače i traje do 15 ožujka.