Varteks je skrojio plan za spas tvrtke od stečaja, ali na adresu varaždinskog tekstilnog diva stigla je odbijenica privatne i državne banke. "Ne vjerujem da su te odbijenice gotova stvar jer banke su ostavile otvorena vrata i smatram da ćemo u sljedećih deset dana dobiti pozitivne odgovore. To je jedini put", kaže nam Ante Župić, predsjednik Nadzornog odbora Varteksa.
Od banaka traže novac za dokapitalizaciju i nove pozajmice. To bi iskoristili za pokretanje punog kapaciteta proizvodnje i plaćanje 22 milijuna eura duga. U protivnom, poslovanju otkucavaju sati. "Ova je opcija jedini spas Varteksa i proizvodnje, druga opcija je stečaj i započinjanje raznih špekulacija oko nekretnina", dodaje Župić.
Nakon što su radnici devet dana štrajkali zbog neisplaćenih plaća za veljaču i ožujak, naknade na račune isplatila im je Agencija za osiguranje radničkih tražbina. Da agonija bude lakša Varteksu pomaže i Grad. "I to tako da smo im prolongirali otplate dugova koliko god smo mogli. U ovom trenutku s 550 tisuća eura sufinaciramo. Grad bi već sutra Varteks mogao poslati u stečaj, ali to neće napraviti ova gradska uprava nikada", rekao je Neven Bosilj, gradonačelnik Varaždina.
Imovina je vrijedna 20 milijuna eura. A stečajem tvrtke, koja je pala s 12.500 na 700-tinjak radnika, proračun bi bio prazniji za gotovo 7 i pol milijuna eura. "Jako nam je žao da je do toga došlo. Suosjećamo s ljudima koji će bez posla ostati. To je dugogodišnja tradicija, jedni od najkvalitetnijih brendova odjeće koje sam u mladosti sam kupovala i dalje", izjavila je Katarina iz Čakovca. "Za mene je Varteks više pojam nego sam Varaždin. Bi li se država trebala uplesti da pomogne Varteksu? Cijelo vrijeme govorimo da ne bi jer je privatiziran Varteks, ali morali bi nešto učiniti, ne?" kazao je Danijel iz Varaždina.
Gradonačelnik Varaždina sumnja da do podrške ne dolazi i zbog nove vlasti. "Bio je ministar Habijan, tehnički ministar gospodarstva, bili su vlasnici i uprava Varteksa u Zagrebu u ministarstvu u Zagrebu i praktički su sve dogovorili, a sad kad je preuzeo DP to ministarstvo, HBOR koji je pod kontrolom tog ministarstva, ne daje suglasnost. Ne bi želio da se sukobi prelijevaju preko leđa radnika Varteksa", dodaje Neven Bosilj, gradonačelnik Varaždina.
I zato iz Uprave šalju vapaj bankama da još jednom razmotre plan za stabilizaciju poslovanja. "Nije to spas samo proizvodnje, to je pokazatelj da Hrvatska vodi računa o svom gospodarstvu, da Hrvatska ima snage održati ovakvu jednu tvornicu i da će proizvodnja dalje ići", ističe Župić. U idućih deset dana bit će poznato može li tvrtka dobiti šansu i prebroditi još jednu krizu, pa da tekstilna industrija - ipak preživi.