POBJEDA DOMAĆINA /

U ovim slučajevima nećete plaćati novi porez: Iznajmljivačica iz Zagreba poslala poruku Vladi

Ako u kući u kojoj živite imate apartman, pa i više njih, koje iznajmljujete - možete odahnuti. Novi porez na nekretnine vi nećete plaćati. Vlada je tako ipak popustila dijelu iznajmljivača. No koliko je takvih i kakve su prve reakcije?

Katarina Brečić

Katarina Brečić

Više od 15 godina prati politiku. Drži se one - pitam što vas zanima

5.12.2024.
19:15
VOYO logo

Što misle o vladinom potezu da iznajmljivači u turizmu koji žive imaju prebivalište na adresi na kojoj im je apartman, pitali smo Miljenku Jurčenko, vlasnicu dva apartman u kući u Zagrebu u kojoj živi. Njoj je dobro, kaže, ali ne i drugima

"To je svakako dobro za kategoriju ljudi koji su u toj skupini. Zagreb i veliki gradovi imaju jako malen broj tih ljudi. Jer to su gradovi, to su stanovi. Gradovi nisu građeni s kućama", kaže Miljenka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj je 125 tisuća iznajmljivača, od čega njih 47 tisuća ima prebivalište i apartman na istoj adresi. No ne zna se koliko je onih koji žive u zgradama, a oni će porez ipak plaćati. Ministar turizma, Tonči Glavina, kaže: „Apsolutno nam je intencija da domaćine zaštitimo, da upravo ljude koji su izvorište hrvatskog turizma na neki način zaštitimo“.

Image
NEĆE PLAĆATI POREZ /

Vlada popustila obiteljskim iznajmljivačima: 'To je dobro ali...'

Image
NEĆE PLAĆATI POREZ /

Vlada popustila obiteljskim iznajmljivačima: 'To je dobro ali...'

'Smanjite nam gornju granicu'

Obrat i što se tiče donje stope paušala po krevetu u turizmu i prve dvije zone turističke razvijenosti. Pa će tako lokalne jedinice određivati poreze za prvu zonu u rasponu od 100 do 300 eura po krevetu. Za drugu zonu od 70 do 200 eura, treću - 30 do 150 eura, a četvrtu od 20 do 100 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ja sam primijetila samo da se snizila donja granica, ne i gornja. Stav nas je - smanjite nam gornju granicu. Zašto? Zato što grad Zagreb uvijek bira gornju granicu“, komentira iznajmljivačica Miljenka Jurčenko.

Image
Foto: Ivo Cagalj, Igor Kralj/PIXSELL

Što će učiniti Vlada?

No Vlada to neće učiniti. Jer sve što rade rade s ciljem poticanja da se kratkoročni najam zamijeni dugoročnim. Premijer Andrej Plenković stoga poručuje: „Svi ovi zakoni koji se donose idu in favorem građana, i što je najvažnije rješavanja stambenoga pitanja mladih ljudi, to je naša ključna zabrinutost“.

Smanjenje paušala i ukidanje poreza na nekretnine za dio iznajmljivača - za oporbu je pomak. Ali ističu i neke probleme koje Vlada ignorira. „Mi se kao SDP jasno zalažemo da se porezno optereti prema prihodima“, poručuje SDP-ova zastupnica Sanja Radolović.

Dušica Radojčić iz Možemo! stavlja naglasak na moguće lovce u mutnom: „Sigurni smo da netko pokušati registrirati svoje prebivalište na adresi nekog apartmana, znači bez nadzora neće polučiti rezultat koji smo htjeli“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S treće strane, Mostov Božo Petrov ovako objašnjava zašto je Vlada popustila dijelu iznajmljivača: „Nisu odlučili popustiti jer su smatrali da bi to bilo dobro. Nego iz straha za svoju fotelju“.

Novost je i da će država plaćati porez na vlastite prazne nekretnine. Baš kao i 80-ak tisuća iznajmljivača u turizmu, zbog čega je dio i prosvjedovao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO Vlada popustila obiteljskim iznajmljivačima

Tekst se nastavlja ispod oglasa
antonia bilic
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo