Istražitelji, forenzičari, državni odvjetnici cijeli dan su na terenu rasvjetljuju okolnosti stravičnog ubojstva u Zagrebu. Muškarac je u kući, gdje žive tri generacije obitelji, prostrijelio svoju suprugu vatrenim oružjem.
"Prvo sam čuo poziv u pomoć, nekakav muškarac. I kao da mi se učinilo da je pucanj, sada ne mogu sa sigurnošću reći. Ja sam stao, nakon toga je bila apsolutna tišina", rekao nam je očevidac Darko Mihalčić.
I susjeda Nena svjedoči: "Jako puno policije je bilo, 4-5 auta. I krimpolicija je bila tu, interventna, s oklopima, sa svime... Meni su rekli: 'Ljudi imaju tri-četiri oružja tamo, nemojte prilaziti...'"
Ubojstvo se dogodilo oko 7.30 ujutro, a motiv još nije poznat. Nakon što je policija upala u kuću, Hitna pomoć je prevezla ozlijeđena ženu u Klinički bolnički centar Zagreb, no putem je preminula.
Krešimir svjedoči: " A onda su bome skoro pola sata čekali da njega izvedu. Njega su u lisičinama, dugim donjim gaćama i majici (izvukli op.a), kao da su ga iz kreveta digli."
Nekoliko sati nakon u stanu na zagrebačkim Srednjacima pronađeno je tijelo starije žene, a za ubojicom se još traga. Kako neslužbeno doznajemo, nepoznati počinitelj je s više uboda oštrim predmetom, vjerojatno nožem, ubio žrtvu. U stanu su bili očiti znakovi provale, a zasad se ne sumnja na bliske osobe.
Mika iz Zagreba komentira: "Strašno. Ali strašno. Pogotovo kaj je to drugi slučaj."
Mate nam prepričava: "Od pola devet je policija tu. I sad smo čuli da je žena zaklana u stanu. Strašno razbojništvo."
Albina Tisanić, zamjenica županijskog državnog odvjetnika u Zagrebu, izvijestila je: " Provode se detaljni izvidi i provest će se sve potrebne dokazne radnje. "
Još uvijek nije napravljena kvalifikacija kaznenog djela na Kvatriću, no ovdje je riječ o femicidu. To je prvi slučaj ove godine, samo nekoliko dana nakon što su stupile na snagu izmjene zakona, kojima je uveden kao novo kazneno djelo.
Robert Petrovečki, zamjenik županijskog državnog odvjetnika u Zagrebu, rekao je: "Ovo državno odvjetništvo za sada provodi sve potrebne mjere i radnje da bi se utvrdile sve okolnosti ovog događaja."
Kako i zašto dolazi do femicida - pitali smo stručnjakinju koja je radila analizu 56 slučajeva intimnog partnerskog femicida u Hrvatskoj od 2016. do 2023. godine.
Dunja Bonacci Skendrović, konzultantica za suzbijanje nasilja nad ženama, komentirala je ubojstva: "Tu se ne radi o trenutku da se počinitelju zamračilo ili da je on poludio, pa da je uzeo pištolj, nego se radi o planiranom ubojstvu žene. TC 25:22 Neki femicidi su vrlo slični mafijaškim likvidacijama."
A ovako izgleda crna statistika: Istraživanje je pokazalo da su u 57 posto slučajeva počinitelj i žrtva su bili u braku. Žene su u većini slučajeva ubijene u vlastitom domu, a prosječna kazna zatvora je iznosila gotovo 19 godina.
U 45 post slučajeva žene su ubijene hladnim oružjem, mahom nožem. Vatreno oružje je korišteno u 43 posto slučajeva, uglavnom se radi o pištolju. U 79 posto slučajeva riječ je o ilegalnom posjedovanju. Tamo gdje je postojala dozvola, počinitelji su bili policajci!
Dunja Bonacci Skendrović kaže: "To su recimo uhođenje, davljenje koje nema fatalne posljedice, to je kada on prijeti da će sebe ubiti ili nju. Sve su to faktori rizika koji se trebaju shvatiti vrlo ozbiljno."
A koje sada ne shvaćamo ozbiljno. Zato je femicid društveni, a ne individualni problem.