"Vratite cijene prije uvođenja eura", rekao je premijer Andrej Plenković.
Trgovci su dobili zapovijed i rok. Taj dan je – petak 13.. Do tada se na njihovim policama moraju naći cijene s kraja prosinca.
"Meni uopće što Plenković govori ne zanima, jer ako su željeli kontrolirati cijene – u 12. mjesecu su se dizale, u 11. mjesecu isto tako, onda mi je ovo sada potpuno bez veze", kaže Ana Rodin iz Zagreba.
"Mislim da je davno trebao razmišljati o ovoj cijeloj situaciji, davno prije", kaže Marija Dukić iz Zagreba.
"Ne vjerujem da će išta postići s tim, možda se netko preplaši i skine cijenu, ali efekata bojim se da neće biti", kaže Adam Humski iz Zagreba.
Ako ne bude efekta kod kupaca bit će ukidanja subvencija i dizanja poreza, poručuje premijer ali i ministar gospodarstva.
"Mi ne znamo koja je namjera Vlade, što će učiniti – ako Vlada diže poreze, to je zapravo put u još veću inflaciju", kaže Mihael Furjan, predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca.
Premijerove prijetnje trgovcima, ali i poslodavcima nisu najbolje sjele.
"Mislim da nema razloga za neko zastrašivanje, a to osobito nema smisla u uvjetima tržišnog gospodarstva. Kao što poduzetnici mijenjaju svoje dobavljače kada su preskupi i nekvalitetni, to trebaju raditi i građani i trebaju otići u kafić gdje je kava jeftinija i tamo gdje se nije mijenjala cijena", kaže Furjan.
Trgovci danas nakon hitnog sastanka nisu željeli pred kamere, ali ponavljaju kako oni poštuju sve zakonske okvire.
"Nije bilo propusta u formiranju cijena prilikom prelaska na euro. Naš je stav od početka bio da ako ima nepravilnosti, državna tijela ih trebaju detektirati i sankcionirati", stoji u priopćenju Izvršnog odbora HUP-Udruga trgovine.
Kažu da imaju problema i s dobavljačima koji najavljuju nove cjenike, a to za kupce u konačnici znači i nova poskupljenja, već od početka veljače. Da do njih ne dođe, trgovci s dobavljačima pokušavaju pronaći zajednički jezik i odgoditi poskupljenja za travanj.
"Svatko je malo u ovom trenutku gledao na svoju stranu i pokušao poravnati cijene. Bojimo se da je istina negdje u sredini i nitko nije kriv na kraju, jer vidimo isti proizvod koji se nalazi u tri različite zemlje istog proizvođača ima potpuno različite cijene", kaže Mladen Jakopović, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore.
Trgovci kažu da nisu oni, nego su dobavljači. A onda dobavljači kažu da nisu ni oni, nego proizvođači koji se isto ograđuju, pa se loptica odgovornosti prebacuje s jednih na druge.
"Nitko nije dizao cijene, možda je netko nešto zaokružio zbog lakšeg funkcioniranja, ali nikakvog drastičnog dizanja cijena nije bilo", tvrdi Jakopović.
Ako nitko nije podignuo cijene, kupci se pitaju – zašto je sve skuplje.
"Kako je sada, sve će se zaokruživati i dalje… a centi će nestati, ostat će euro i 50 centi, a ovo drugo je utopija", kaže Dragica Đuran iz Zagreba.
Ništa više nije isto, osim plaća – one se, uglavnom ne miču.