Jedan, dva, tri, četiri…. Obitelj štakora doručkuje ispred svog doma na Trešnjevci. Usred dana, usred grada.
"Nije uobičajeno, više su štakori noćne životinje. Ako ih ima po danu znači da je infestacija dosta velika i da bi se, čim prije, trebala napraviti deratizacija. Ima dosta poziva za deratizaciju, za pojavu štakora, miševa tako da ove godine je nešto više nego inače", kaže sanitarna inženjerka Elma Smajić.
Da štakora ima tvrde i građani i stručnjaci, ali gradonačelnik uporno po svom. Od početka lipnja bile su, kaže, samo tri prijave.
"Ako se pojavi četvrti prijavi se i ide ciljana deratizacija. Ok", govori Tomislav Tomašević.
Kako onda tvrtke za deratizaciju imaju toliko posla i to u svim dijelovima grada.
"Na svakom području grada Zagreba je situacija, hajdemo reći kritična, svugdje su se počeli pojavljivati", govori Elma.
"Kako može biti najezda ako imamo tri prijave štakora u tri mjeseca u milijunskom gradu. Hajdemo staviti stvari na neko mjesto", kaže Tomašević.
Neke stvari doista nisu na svom mjestu. Pojavnosti štakora pogoduju i česti građevinski radovi, ali i još nešto s čim grad ima itekako veze.
"Kako se ostavlja taj bio otpad, što to duže stoji oni se jednostavno razmnožavaju. Hrane se time i to je njima desert", govori Elma.
A ljudima mogući izvor zaraze.
"Možete se zaraziti ako ćete imati direktan kontakt s njima. Dakle, nekakav ugriz ili ako idete bez zaštitne maske, rukavica čistiti to područje gdje se oni nalaz, dizati prašinu, možete inhalirati. Dobijete, na primjer, leptospirozu. Jednostavno je bitno da ne dirate pogotovo ako nađete lešinu ili otrovanog štakora", kaže Alemka Markotić.
Deratizacija štakora u Zagrebu se provodi dva puta godišnje, u proljeće i jesen. Sljedeća započinje 18.rujna.
POGLEDAJTE VIDEO: Biste li otišli na jednu takvu turu štakora? Hoće li trend iz Amerike stići kod nas?