Kako umanjiti stres oko početka školske godine i za roditelje i za učenike, provjerila je Zorana Čičak Kulić koja je razgovarala s Danijelom Miloševićem iz Centra za zdravlje mladih.
Ono što kažu stručnjaci je da je povratak u klupe redovan proces i tako se treba ponašati. Danijel je objasnio kako se ponovno prilagoditi na nove školske obaveze.
"Povratak nakon neke duge ljetne stanke, prati i roditelje i nastavnike, a ne samo djecu. Svaka odrasla osoba zna da joj je trebalo neko vrijeme da se uhoda u posao nakon povratka s godišnjeg odmora. I zna da je trebalo postepeno za tu prilagodbu, tako se i djeca postepeno vraćaju i pozdravljaju s nastavnicima,prijateljima, vraćaju se na izvanškolske aktivnosti. Treba im olakšati, a i puno razgovarati s njima jer djeca imaju razne brige", rekao je.
Ipak, ovo je velika promjena za prvašiće, ali i petaše, a posebno one koji upisuju srednju školu.
"Ono što je jako važno je da imamo povjerenja u njih. Naglasiti im da kako su uspješno savladali prethodne izazove, tako će i sad. Treba razgovarati s njima i puno ih ohrabrivati. Treba poslati poruku da smo tu za njih i da nam je jasno da im je teško. Ali, ako i nakon nekog vremena imaju problema i pokazuju da im je teško, treba potražiti pomoć", objasnio je. Dodao je kako se djeca posebno početkom rujna javljaju s raznim poteškoćama. Ponekad su to problemi s anksioznošću i tjeskobom, a nekad samo prolazne krize.
Stručnjak je poslao i posebnu poruku roditeljima o utjecaju mobitela:
"Roditelji, vodite primjerom, i mi sami trebamo imati mjeru. Mi se također trebamo maknuti. Većina je danas slikala djecu i tu nema ništa loše, ali nekad je dobro neke trenutke samo doživjeti. Trebamo biti samo s njima. Slike i uspomene se mogu stvarati i na druge načine, a ne samo digitalno", rekao je stručnjak.