Akcija spašavanja s albanske planine trajala je 10 sati, no 43-godišnjoj Osječanki, koja je pred sam vrh skliznula, nije bilo spasa. Pronađena je bez znakova života.
Pročelnik HGSS-ove Stanice Osijek Krešimir Burazin otkriva što je moglo poći po zlu. "Imam informaciju da su oni imali svu potrebnu sigurnosnu opremu za takve uvjete. A kako se to dogodilo? Jednostavno to je faktor - postoje trenuci kad tijekom kretanja u takvom području nemate priliku za pogrešku."
Željka Lončarić bila je s još četvero članova planinarskog društva iz Osijeka, od kojih su dvoje iz HGSS-ove Stanice Osijek. Svi su se kasno sinoć vratili kući. U šoku su i potreseni. Osječki pročelnik HGSS-ove Stanice Osijek Željku ju je jako dobro poznavao.
"Ona je prošla planinarsku obuku u našem društvu u kojem članovi stanice sudjeluju kao instruktori. Zajedno smo bili na nekoliko izleta. Bila je izuzetno draga osoba. Čak bih mogao reći vrlo pohvalno o njezinim sposobnostima kretanja u planinama. Zaista potencijal za kretanje u ozbiljnijim planinama. Nažalost, ova tragedija je sve to prekinula", rekao je Burazin.
Sućut obitelji izrazio je i hrvatski veleposlanik u Albaniji Zlatko Kramarić. "Navodno je sa 600 metara pala, udarila glavom, onda možete misliti...", rekao je Kramarič
O tragediji ga je obavijestio jučer ravnatelj albanske policije. "Bila je to grupa od 7-8 ljudi - nešto Hrvata i neki drugih alpinista - kažu da je Željka uspjela svladati uspon, ali je- nažalost - izgubila koncentraciju i pala u prostor gdje je smrtno stradala", rekao je Kramarić.
Naš najpoznatiji alpinist Stipe Božić na toj je planini bio i upozorava kako je zimi jako opasna, ali i rezervirana samo za vrhunske alpiniste. "Samo ime tog planinskog masiva ima naziv - Prokletije, znači nije baš neko ime za veselit se. Drugo ti vrhovi - Maja, Jezerce, su zaista nešto što je vrlo strmo, nalik na Alpe, a možda u nekim dijelovima i strmije. Zimi pogotovo kada su to veliki izazovi. Izgleda da je u zadnje vrijeme izgleda popularno otići tamo, a još traje zima, ima dosta snijega i naravno da je opasno", rekao nam je Božić-
Osim planinarenje, Željka Lončarić voljela je i ronjenje. Kao znanstvenica radila je na Odjelu za biologiju Sveučilišta u Osijeku s kojeg se posebno emotivno oprostio na Facebooku njezin kolega biolog i mentor.
"Tvoja strast prema planinama, tvoja ljubav prema moru, tvoje neugasivo zanimanje za sve što je nepoznato i nerazumljivo, sve to ostaje s nama kao podsjetnik na to kako treba živjeti život punim plućima, kako moramo cijeniti svaki dah, svaki korak, svaki zaron, svaki uspon na novi vrh. I svaku priliku", Branimir K. Hackenberger, Sveučilište J. J. Strossmayer, Osijek.
Iz veleposlanstva poručuju da Albanija nema dugu tradiciju alpinizma, pa su sve informacije o prijelazima i vrhovima koji se trebaju osvojiti - nepouzdane pa mole sve Hrvate da se ubuduće jave i Hrvatskom veleposlanstvu.