Predsjednik Republike Zoran Milanović stigao je u Sisak, i to na hokejašku utakmicu. Nakon upozorenja Ustavnog suda i uputa Državnog izbornog povjerenstva, ne smije biti i nije dio službene predizborne kampanje, jer nije kandidat na listi, ali kao predsjednik Republike ima pravo istupati. Ranije je za RTL potvrdio da će se nastaviti ponašati kao i do sada.
Što o ponašanju predsjednika kažu u DIP-u, provjerili smo uživo. Razgovarali smo sa Slavenom Hojskim, glasnogovornikom Izbornog povjerenstva.
Čuli smo predsjednika, ovrnuo se i na DIP. Krši li time izborna pravila?
"Izborna pravila vrlo su širok pojam. Da ne idem u detalje, u dio izbornih pravila na izborima ušlo je upozorenje Ustavnog suda od 18. ožujka, a to je nedvojbeno, s obzirom na sve što je napisano u upozorenju, da predsjednik krši upozorenje Ustavnog suda. Kako je Ustavni sud vrlo važan čimbenik u izbornom procesu, onda je jasno o čemu se radi."
Vi ste zaduženi za praćenje zakonitosti izbornog procesa. Možete li vi kako reagirati?
"S obzirom na to da u Izbornom zakonu postoji praznina u dijelu koji prati izbornu promidžbu, zakon je iz 1999. To je svojom odlukom dijelom popunio Ustavni sud. DIP se u ovom trenutku može osloniti na upozorenje Ustavnog suda."
Trebaju li onda oni ponovno reagirati?
"Oni su imali uputu 18. ožujka, mi smo reagirali s priopćenjem 18. ožujka, 20. ožujka i danas. Vidjet ćemo što će Ustavni sud napraviti."
Prebacujete li lopticu jedni na druge?
"Ne radi se o loptici. Radi se o odredbama zakona i upozorenju Ustavnog suda. Nismo čuli nijedan konkretan članak Zakona za koji se DIP proziva da ga nije aktivirao, a mogao je. Išli smo onim što možemo, u ovom trenutku priopćenjima."
Treba li po vama reagirati Ustavni sud i hoće li to napraviti?
"Ne znam hoće li napraviti. Danas smo imali priopćenje vezano uz upite medija oko praćenja izbornih izjava predsjednika Republike. To upozorenje poslali smo Ustavnom sudu i Etičkom povjerenstvu. Očekujemo da će Ustavni sud vjerojatno drugi tjedan reagirati. Ključno je na upit medija, vezano za konkretne izborne teme koje predsjednik dijeli s javnosti - ne bi trebale ni smjele biti u izbornim blokovima kao kada nastupaju stranke. Postavilo se i pitanje repliciranja određenih kandidata na predsjednikove izjave vezano uz izbore. Također smo rekli da ne bi trebalo objavljivati u smislu stvaranja paralelnog izbornog bloka."
Ukoliko reagiraju krše li izborna pravila?
"Svi krše pravila u tom trenutku ako se netko ističe, ili ide kontra upozorenja Ustavnog suda."
Koje alate imate?
"Trenutni DIP-ovi alati su da kažemo koji je naš stav, da imamo jasan okvir kojeg nam je stavio Ustavni sud i da se držimo toga dok Ustavni sud eventualno ne napravi korak dalje i razradi svoje upozorenje. Što se tiče DIP-a, ni po zakonu ni po upozorenju sankcija zasad nema."
Kolike su šanse za poništenje izbornog procesa?
"To bi bila dosta velika odluka, ona je na Ustavnom sudu. Ne želim spekulirati, mislim da u ovom trenutku nisu šanse. S obzirom na to da imamo 16 dana kampanje, vidjet ćemo kako će se stvari razvijati."
Očekujete li reakciju Ustavnog suda prije početka izbornog procesa?
"Vjerojatno će reagirati. Danas smo poslali priopćenje gdje smo se osvrnuli na upute medija. Ustavni sud će vjerojatno nešto reći drugi tjedan".
Je li netko prijavio Milanovića DIP-u?
"Prema nama nije ništa stiglo."
Kako regulirati područje društvenih mreža?
"To je područje koje ne možete regulirati izbornim zakonima pa se postavilo pitanje opravdanosti šutnje 2024. u vremenu društvenih mreža. Pratimo ono što možemo."
Srijeda neradni dan. Hoće li svi ostvariti izborno pravo?
"Usred tjedna je. Dali smo upute poslodavcima da svi organiziraju smjenski rad da bi svi koji su taj dan na poslu dobili dovoljno vremena da ostvare biračko pravo. "