KOJA JE RAČUNICA VLADE? /

RTL Dosje: Plenković kupio primirje sa sindikatima. Čeka li ga na jesen nova pobuna zbog plaća?

Jedan od najdužih štrajkova u Hrvatskoj završio je dogovorom s kojim nitko nije potpuno zadovoljan. I dok se sudski službenici vraćaju na posao, o novim akcijama razmišlja sindikat policije. Koja je računica Vlade? Na povećanje plaća potrošili su gotovo pola milijarde eura, koliko će još do izbora?

30.7.2023.
20:56
VOYO logo

Osam tjedana prosvjednih šetnji i gomilanja sudskih spisa je gotovo, dogovor je postignut.

"Povećanje od 12 posto, mislimo da je dobra ponuda, da smo na taj način omogućili onim službenicima i namještenicima koji nisu imali dodatke na temelju rada značajno povećamo plaću", poručio je svojevremeno premijer Andrej Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika, Iva Šušković, smatra kako su ovim štrajkom pokazali izuzetnu solidarnost, upornost i ustrajnost. No, štrajkačko jedinstvo se na ovoj ponudi raspalo. Jer su tražili povećanje plaća od 400 eura odmah, a dobili su tek 70-ak eura sada, a ostalo u budućnosti.

"Kad sam čula tu vijest, ja sam toliko plakala. Meni je užasno teško", kroz suze je poručila zaposlenica Općinskog građanskog suda u Zagrebu Andrea Novosel. "Ja imam mašnicu zato što se osjećam kao poklon predsjednice svojeg sindikata Vladi", istaknula je njezina kolegica Ružica Filipin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SVI OPET RADE, ALI... /

Štrajk završio, kaos ostao: Sudovi zatrpani neriješenim spisima, što će biti sa zaostacima?

Image
SVI OPET RADE, ALI... /

Štrajk završio, kaos ostao: Sudovi zatrpani neriješenim spisima, što će biti sa zaostacima?

Tako još uvijek potplaćeni zaposlenici mogu na posao loviti zaostatke nastale štrajkom, a ministar može bez stresa na godišnji odmor.

"Kupati, plivati, čitati koju knjigu. Što planiram pročitati? Knjigu, hm. Planiram pročitati, samo tren, ne mogu se sjetit", zamuckivao je ministar Ivan Malenica.

I time je Vlada zaključila prvo polugodište predizborne godine obilježene žestokim sindikalnim zahtjevima. Ovaj dogovor koštat će ih 13 milijuna eura. Prethodno potpisano povećanje najmanjih plaća javnim i državnim službenicima u iznosu 100, 80 i 60 eura dodatnih 240 milijuna ove godine, a već iduće 430 milijuna. Regres od 300 eura oko 73 i pol milijuna. Dogovor sa sucima i liječnicima nešto manje od ukupno 90 milijuna. Dakle, u ovoj godini Vlada će na veće plaće potrošiti 412 milijuna eura.

"Ovo nije dugoročan trošak za proračun, izvanredan. Do ovog troška bi ionako došlo od 1. siječnja", tvrdi ministar financija Marko Primorac. Jer od prvog siječnja stupa na snagu Zakon o plaćama u koji će se uvrstiti ova povećanja. Zato Primorac poručuje sindikatima da novi pritisci nemaju smisla jer svakim povećanjem plaće sada, povećanje u idućoj će godini biti manje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, čini se da ga ne čuju svi. Baš kao što su se sudski službenici ugledali na suce i liječnike, tako sada policajci vide njih i traže isto. "Nemamo ništa niti protiv štrajka njihovog, niti protiv toga da traže povišicu. Ali da to isto tražimo i za sve ostale državne službenike i namještenike", predsjednik Sindikata policije Hrvatske, Dubravko Jagić.

A ovakve izjave pred drugi dio godine onog tko sve to plaća ne vesele.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Eventualno daljnje povećanje slično, ekvivalentno rashoda ne bi bilo dobro. Povećavati te rashode diskrecijski, neselektivno, bez mjere sigurno ne možemo", kaže Primorac.

Pogotovo zato što su za jesen već u planu novi razgovori sa sindikatima. "U devetom mjesecu kreću pregovori o osnovici", najavio je ministar Malenica.

Ali, ministre, nešto ste zaboravili - spremno upozoravaju sindikati. "Naravno, pregovori o visini iznosa uskrsnice i božićnice koji nam također slijede", podsjetila je predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja, Sanja Šprem.

No, Malenica nije sam u svom kutu. Leđa mu drži puno tvrđi pregovarač koji svaki cent iz proračuna, bilo da je od dobre turističke sezone, inflacije ili poreza, okreće dva puta prije nego ga potroši.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Situacija razgovora sa sindikatima je ovako vrlo specifičan sport", objasnio je ministar financija koji tvrdi da ovo više nije pitanje borbe za radnička prava, nego za poziciju pojedinih sindikata ili pojedinih čelnika u pojedinom sindikatu.

Upravo je tu podjelu među sindikatima Vlada pokušala napraviti dogovorivši s reprezentativnima veći regres. Radi se o 250 eura za djelatnike u javnim i državnim službama, a 300 eura za članove reprezentativnih sindikata, istaknuo je ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, podijeli pa vladaj manevar im se dvostruko obio od glavu jer kad je Ustavni sud tu odluku srušio, morali su svima dati 300 eura, a na sebe su navukli bijes i reprezentativnih i nereprezentativnih sindikata. Svi oni znaju da je Vlada pred izbore najslabija i, ma koliko god Primorac negodovao, zna se tko na kraju odlučuje.

"Financijski smo, kako kaže u Kiklopu, dovoljno jaki da prebacimo front u Mađarsku", hvalio se Plenković.

A kad je obrambeni blok tako jak, neće čuditi ni da nalet sindikalnih trupa na jesen ponovno bude žestok.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo