Od perilice preko automobila do kuća i vila. Sve se to prodaje u oglasnicima, pa čak i dvorci. Ako imate novca možete tako kupiti barokni dvorac u Zagorju. Istražili smo tko ga prodaje, tko su kupci i koliko stoji.
U drugoj polovici 18. stoljeća, Hrvatsko zagorje je zadesila velika građevinska živost. Dvorac je sagrađen u stilu baroknog klasicizma, ima ogroman perivoj i park.
Cijena je za neke možda za neke sitnica, za neke ne, no zaokružena je na milijuna eura. Stvari nisu toliko jednostavne, postoji problem s prodajom. O tome smo razgovarali s Viktorom Šimunićem, gradonačelnikom Oroslavja.
Zašto prodaje ne ide?
"Dio suvlasnika ne želi prodati. U dvije i pol godine koliko sam gradonačelnik, vjerujem da smo obavili razgovore sa svim suvlasnicima. Jednostavno, većina ih želi prodati, ali dio ne."
Razlozi?
"Koliko sam shvatio, emotivno su vezani uz dvorac. Taj dvorac je bio njihovo vlasništvo, 1946. im je oduzet. Do 1991. su ga razorili i u tom stanju su ga vratili."
Baš se onda i ne brinu dvorcu?
"Zapravo se nitko ne brine o ovom dvorcu. U dvorcu imamo zaštićene stanare. To je isto još jedan problem koji će morati riješiti ako se objekt proda. Zaštićeni stanari će se morati zbrinuti. Problem je kompleksan, nije jednostavan."
Mogu li pomoći europski fondovi?
"Mislim da bi se morala uključiti država i Ministarstvo kulture koje bi rebalo biti glavno za rješavanje ovakvih problema. Grad i županija bi trebala biti podrška, ali znamo gdje leže novci. Danas smo u Europskoj uniji i smatram da bismo trebali iskoristiti fondove, ali to možemo jedino ako je vlasnik 1/1."