Hrvatskog i albanskog predsjednika zadarski su Arbanasi, u Crkvi Gospe Loretske ili kako je oni još uvijek zovu Zonja Jon, podsjetili kako su njihovi preci doselili na ovo područje prije 300 godina bježeći pred turskom vlašću.
"Njegovanje vašeg jezika, vaše kulture, vašeg sjećanja je dokaz da ste vi ponosni na vaše korijene na to odakle dolazite, a to je vaše porijeklo iz Albanije", rekao je Bajram Begaj, predsjednik Albanije, prilikom posjeta.
Zbog povezivanja dvaju naroda, Arbanase su posjetili i bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović i bivši albanski predsjednik Ilir Meta. Sadašnji hrvatski predsjednik je za pitanja podrijetla i genetike kazao da su često zbunjujući
"Porijeklo Hrvata koji povijesno žive u Dalmaciji i na otocima je jako slično, ako nije identično, porijeklu Albanaca i Arbanasa. Sličnosti su veće nego razlike i na kraju se mogu vratiti na onu prvu rečenicu i da smo svi, bez obzira i na vjeru, je li ona po Kristu, je l' po Muhamedu, je l' po Mojsiju, braća i sestre", rekao je predsjednik RH Zoran Milanović.
Zadarski nadbiskup Vicko Zmajević organizirao je u dva navrata, 1726. i 1733. godine, doseljavanje oko 500 katoličkih obitelji iz njegove bivše Barske nadbiskupije na zadarsko područje.
Predsjednica Kulturno-umjetničke udruge Zadar-Arbanasi Maximilijana Barančić objasnila nam je kako je do naseljavanja došlo.
"Prije smo bili doseljenici, ali sad smo mi starosjedioci. Arbanasi su zapravo Hrvati, ali po svom podrijetlu na koje smo ponosni, došli smo iz okolice Skadarskog jezera, zapravo iz tri sela Briske, Ljevari i Šestani", rekla nam je.
Arbanasi su svoj obol dali znanstvenom, političkom i kulturnom životu grada.
Mladen Grdović, Đani Maršan, Božidar Kalmeta samo su neki od poznatih Arbanasa, a glazbenice Melita Ivković i Dina Bušić zaslužne su za očuvanje arbanaškog glazbenog etno-blaga
"To je projekt koji je nastao prije više od 20 godina, kada sam kao studentica snimala svoju baku, svog djeda, svoje rođake, njihove prijatelje... brojne Arbanase koji su negdje skrivali te lijepe pjesme i sakupila materijal... Tako da smo na neki način sačuvali arbanaške pjesme od potpunog zaborava", rekla nam je glazbenica Dina Bušić.
Arbanasi od zaborava čuvaju i svoj govor te ga treutno uči 50-ero djece.