Pedijatrica Ilonka Artuković ambulantu je trebala napustiti prije godinu dana, ali nije. Na radnom je mjestu jer je nema tko zamijeniti. Pedijatriju na životu drže oni koji rade, a već bi trebali biti u mirovini.
"Potreba je za nama, da ima netko tu tko će doći odmah i raditi ja bih išla u mirovinu, ali zaista je velika potreba a ja sam još zdrava", rekla je doktorica Artuković.
Sustavu ozbiljno prijeti urušavanje, već godinama upozoravaju liječnici. 40 posto pedijatara starije je od 60 godina.
Situaciju u kojoj hrvatski liječnici odlazak u mirovinu mijenjaju produljenjem radnog odnosa komentirala je i predsjednica Hrvatskog društvo za preventivnu i socijalnu pedijatriju Mirjana Kolarek Karakaš.
"Jednostavno bi se sustav urušio da nema liječnika koji su u mirovini i koji traže produžetak radnog odnosa na godinu dana, i tako se spašava situacija.", istaknula je.
Godine truda i školovanja za ništa. Jedina utjeha je to što rade ono što vole.
"Prvo – ubijaju nas administracijom, lošom plaćom, pa ti kao liječnik ne možeš prehranit obitelj, pa onda ova situacija sa stanovima – ti si socijalni slučaj. Zna se zašto nema liječnika, preteško je, preodgovorno i za ništa – sve je jasno", požalila je doktorica Artuković.
Da pedijatara nedostaje dobro znaju i roditelji, i to u svim dijelovima zemlje.
"Mene je doktorica liječila dok sam ja bila dijete, sada smo je zamolili da primi našeg Roka, kad ona ode u mirovinu ne znam tko će je naslijediti, hoće li itko doći", zabrinuta je majka Viktorija Batur iz Samobora.
"Ja kao majka, stvarno me je strah – kud ću s djetetom kad naša pedijatrica ode?", izjavila je Antonela Ćosić iz Samobora.
Istovremeno neke ordinacije su prazne, a u drugima pedijatri imaju previše pacijenata.
"Europski standard je 850 djece po jednom pedijatru, a mi imamo u prosjeku 1200 djece, to je 50 posto više.", istaknula je Kolarek Karakeš.
Što znači da primarni pedijatar za svako dijete može odvojiti samo 90 minuta na godinu. I pedijatrica Španović ima uvjete za mirovinu, ali nastavlja raditi. Kroz njezinu pedijatrijsku ordinaciju prođe 1200 djece.
Đurša Španović doktorica je koja se specijalizirala u pedijatriji. Smatra da nemamo dovoljan broj specijalizanata za rad.
"Nije se dovoljan broj pedijatara vratio sa specijalizacije koji bi popunili naše ordinacije, tako da imamo 40-ak ordinacija gdje rade ljudi koji su stekli uvjete za mirovinu ili u tim ambulantama radi netko tko nije specijalist pedijatar", rekla je.
U ovom trenutku raspisano je 87 specijalizacija iz pedijatrije u primarnoj zaštiti. Iz ministarstva uvjeravaju – situaciju u ambulantama riješit će promjena koju donosi zdravstvena reforma.
"Velika su očekivanja od onog što je u novom zakonu o zdravstvu u kojem se usmjerava rješavanje problema kako na bolničku, tako i na primarnu zdravstvenu zaštitu", istaknuo je Hrvoje Tiljak, voditelj specijalizacije iz obiteljske medicine.
Pitanje je tko će se na raspisane specijalizacije javiti. Pedijatri nisu jedini problem, kronično nedostaje i ginekologa i obiteljskih liječnika.