Roditelji oprez! Ne nasjedajte na poruke: "Bok mama, ukraden mi je mobitel!" Jer prevaranti ne posustaju i mogli biste biti pokradeni stoga policija i dalje upozorava da ako prime ovakvu ili sličnu SMS poruku, nikako ne odgovarate na nju niti putem poveznice uplaćujete novac.
Bolje nekako provjerite je li vama bliskoj osobi iz kruga obitelji i prijatelja stvarno ukraden mobitel i treba li im hitno traženi novac. Dosad je onima koji to nisu učinili, već su povjerovali da se dopisuju sa svojom djecom, ukradeno gotovo 16 tisuća eura.
"Meni je poruka glasila mama zdravo, pokvario mi se mobitel, a to znam da moje dijete meni ne bi napisalo", rekla je Snježana.
"Mojoj prijateljici je došla poruka na WhatsApp mama javi se na ovaj broj telefona, kad je nazvala kćer, kćer je rekla da je broj isti kao što je i prije bio i onda joj je zet objasnio da je bitno da nema e-bankarstvo. Uglavnom žena se smrznula od straha", rekla je Mirjana.
Sa stručnjakom za informatičku sigurnost, Alenom Delićem, razgovarao je reporter Borko Brunović.
"Ovo je kao i druge prevare koje često gledamo, samo na novi način. Prevaranti traže nove priče usmjerene ljudima koji imaju mobitel, predstavljaju se kao dijete i traže im se jave na drugi broj na drugu platformu", govori Delić.
Ovakve situacije iziskuju uključenost i rad različitih službi, a hrvatski brojevi možda mogu olakšati policiji.
"Lakše je prevariti stariju osobu jer nisu možda toliko informatički pismeni, a prevaranti traže veliku skupinu ljudi koja živi užurbano i neće pridodati veliku pažnju aktivnosti na mobitelu", objašnjava stručnjak.
Svim gledateljima preporuka da na sumnjive poruke i mailove ne odgovaraju i postupaju oprezno.