Četvrta runda pregovora je završena. Iako dodatno uvećana Vladina ponuda za rast osnovice plaće od 3 posto u ožujku i 2 posto u listopadu za svih 11 sindikata javnih službi je neprihvatljiva.
"Vlada je izjavila da je ovo njihova zadnja ponuda, a sindikati su suglasni da je ovo naša. Mi ostajemo pri svojim zahtjevima a to je 4 posto rast osnovice od prvog siječnja s isplatom u veljači i još 4 posto s isplatom u svibnju“, poručio je Domagoj Rebić, glavni tajnik Hrvatskog sindikata djelatnika u kulturi.
Sindikati odbijaju Vladinu ponudu, ostaju pri svojim zahtjevima
Uz jubilarnu nagradu i otpremninu s Vladom su se usuglasili oko dodatka za noćni rad, no naknade za topli obrok u iznosu od 50 eura na mjesec neće biti.
"Mjesta za kompromis nije bilo. Ne bih rekao da smo razočarani ali željeli smo se dogovoriti kako ne bi ove blagdan proveli u procesu mirenja i organiziranju akcija“, rekao je Rebić.
S druge strane, sindikati državnih službi s Vladom su se dogovorili.
"Ono što smo kao sindikati državnih službi zahtijevali to smo i dobili, 3 + 2 povećanje osnovice“, rekao je Dubravko Jagić, predsjednik Sindikata policije Hrvatske.
"Nisam pobornik pregovora kao na placu ali opet je ta tehnologija dala svoje rezultate“, rekao je Zdravko Lončar, predsjednik Nezavisnog sindikata djelatnika MUP-a .
Ministar Piletić poručuje plaće su ove godine u prosjeku rasle 30 posto.
"Da državni pristaju, a da javnima nije prihvatljivo nije uobičajeno. Kao da su to dvije različite vrste ljudi, a ne jedni te isti koji primaju plaću iz državnog proračuna“, rekao je Marin Piletić, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Sindikati najavljuju mirenje i mogućnost štrajka
Iako ministar tvrdi da razloga za spor nema, te da se odluka za državne primjenjuje i na javne službe, nezadovoljni sindikati najavili su pokretanje postupka mirenja, a onda i mogućnost štrajka.
"O toplom obroku se uopće nije razgovaralo, da imamo samo jedan ključ, a to je taj topli obrok sindikalna strana pravno razmišlja da imamo temelja ući u spor. Mirenje može završiti uspješno i neuspješno. U slučaju da završi uspješno štrajka nema, u slučaju neuspjelog mirenja štrajk je legitiman“, objašnjava Sanja Šprem, predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja.
"Nema nikakvih pretpostavki za štrajk, mogli smo čuti da će predstavnici javnih službi tražiti mirenje ali upravo su oni potpisali temeljni kolektivni ugovor u kojem piše da ukoliko se ne usuglasimo oko povećanja osnovice do izglasavanja proračuna, Vlada samostalno donosi odluku“, poručio je Piletić.
Sindikati su jasni - od svojih zahtjeva neće odustati.
"Niti jedan štrajk nije lijep, nije lijepo govoriti o štrajku u blagdansko vrijeme ali ovo nam nije prvi, a očito ne i zadnji“, poručila je Šprem.
Poručuje - 11 sindikata je složno, a prvi korak do štrajka, odnosno zahtjev za pokretanje socijalnog spora i procesa mirenja, Vladi će uputiti do kraja tjedna.