Grad raspisao natječaj / Potraga doznaje - Uskok istražuje posao s otpadom u Varaždinu. Sve namjestili poduzetniku?

Priču o ovih 96 tisuća tona otpada kroz Potragu smo pratili godinama. Zbog ukazivanja na jedan od čudnih pokušaja sanacije

3.12.2022.
20:03
VOYO logo

Prošlo je 17 godina otkad je prva bala smeća završila na vodozaštitnom području na samom ulazu u Varaždin.

A prolaze i sve te godine u pokušaj da se to ilegalno odlagalište sanira. Svi dosadašnji pokušaji pali su u vodu, a pitanje je i što će biti s posljednjim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grad je raspisao natječaj za sanaciju - a pogoduje li se njime tvrtki koju je osnovao Petar Pripuz - istražuje doznajemo i Uskok.

Priču o ovih 96 tisuća tona otpada kroz Potragu smo pratili godinama. Zbog ukazivanja na jedan od čudnih pokušaja sanacije - bivši savjetnik Uprave varaždinske Čistoće danas ondje više ne radi. Ali još uvijek sve prati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Već prije samog natječaja kad je bilo savjetovanje ukazivao sam na sumnju u moguće pogodovanje zbog nekih elemenata koji su, dali namjerno ili slučajno, stavljeni u javnu nabavu", govori Robert Briški, bivši savjetnik Uprave varaždinske Čistoće

I nije jedini. Upravo zbog ovih bala osnovana je nezavisna politička platforma Budimo grad koja je na prošlim izborima dobila četiri vijećnika u gradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Iz samog natječaja bilo je vidljivo da može samo jedan u Hrvatskoj to dobiti. Imate propisan način zbrinjavanja gdje ih je nekoliko, tri čini mi se samo koji se mogu javiti. I onda imate unutar tog ograničenog dodatne uvjete tipa godišnji promet u proteklim godinama kapacitet postrojenja koji opet to sužavaju na ovog jednog. Onome tko zna pročitati natječaj bilo je jasno tko je jedini tko će se javiti i tko je jedini koji će moći dati ponudu", kazao je gradski vijećnik Hrvoje Petrić (Budimo grad).

To je tvrtka CE-ZA-R koju je osnovao Petar Pripuz, a na natječaj se javio zajedno s tvrtkom HIS. Natječajem je propisano na koji se način treba zbrinuti, odnosno oporabiti ovaj otpad i točna ukupna godišnja masa u tonama za koju tvrtka ima dozvolu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
O ČEPINSKOJ MAFIJI /

Petar Pripuz reagirao na izjavu Miroslava Kutle u RTL-u Danas: 'Netočna je, neosnovana i zlonamjerna'

Image
O ČEPINSKOJ MAFIJI /

Petar Pripuz reagirao na izjavu Miroslava Kutle u RTL-u Danas: 'Netočna je, neosnovana i zlonamjerna'

"Uvidom u registar dozvola na stranicama fonda i ministarstva zaštite okoliša prošao sam sve pravne osobe koje imaju da li dozvolu na D, da li dozvolu na R kapacitet od 95 tisuća tona postupkom R3. Dozvolu jedino ima CIOS MBO", govori Briški.

"Moj kolega Dražen Čelar je na Facebook stranici gradonačelnika Čehoka, pardon gradonačelnika Bosilja, njemu ponudio da se oklade o pivu tko će dobiti natječaj. Taj je sad jedini ponuditelj", kazao je vijećnik Petrić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neven Bosilj, SDP-ov gradonačelnik Varaždina kazao je kako odgovorno tvrdi da natječaj nije namješten. "Ovo je apsolutno transparentan, najnormalniji natječaj", kazao je.

Gradonačelnik se pravda da je natječaj bio međunarodni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Natječaj je napravljen sukladno uvjetima koje smo dobili od državnih tijela, dakle natječaj nije nikome namješten. Mogle su se javiti i tvrtke iz inozemstva. Znači svi koji rade oporabu MBO ili spaljivanje. No problem je u tome, ja sam zvao neke ljude iz inozemstva koje znam, molio sam da se jave, ali cijene oporabe u Zapadnoj Europi su oko 500 eura. I svi su smatrali da je naša procijenjena vrijednost premala", govori gradonačelnik Bosilj.

Radeći ovu priču dva neovisna izvora potvrdila su nam da je gradonačelnik, još ljetos, pred njima rekao da bale mora dati Pripuzovoj tvrtki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja se trudim i molim da se bilo tko drugi javi. Naravno da nisam rekao. Nemojte biti tako tendenciozni", ističe gradonačelnik.

Sličan odgovor dobili smo i od CIOS grupe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Stava smo kako naručivanje teme, kao i na ovaj način oblikovanih pitanja, postavljenih evidentno s ciljem manipulacije javnosti i javnog mišljenja, osobito kroz konstruiranje navodnog pogodovanja u postupku nabave, nije dostojno komentara", kazali su iz CIOS grupe.

Činjenica jest da je na natječaj pristigla samo jedna ponuda i to gotovo 30 milijuna kuna skuplja od procijenjene vrijednosti nabave. Prihvati li grad ovu ponudu, Varaždince bi sanacija mogla koštati 216 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Imamo šest mjeseci da donesemo odluku o odabiru inače se u 30 dana to može napraviti. Mi smo uspeli u natječaji u dokumentaciju staviti, zato što sam predmnijevao da će doći do puno komplikacija", govori gradonačelnik.

Komplikacija je zaista mnogo. Naime, SDP-ov gradonačelnik ostao je bez potpore dijela vijećnika iz platforme Budimo grad, time i bez većine, pa mu tako u srijedu nije prošao ni proračun kojim bi se trebao pokriti dio troška sanacije. A, kako doznajemo, ovim natječajem bavi se i USKOK.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Vjerovali ili ne drugi dan kad sam postao gradonačelnik dobio sam inspekcijsku prijavu da imam 100.000 baliranog otpada u Brezju. Dakle, ja sam odgovorna osoba koja to mora riješiti i ja ću to riješiti", dodao je gradonačelnik Bosilj.

Politički protivnici, ali i stručnjaci predlažu već mjesecima da grad ponovno naruči analizu kojom bi se utvrdilo je li ipak riječ o otpadu koji se ipak smije sanirati jeftinijim metodama. Gradonačelnik pak najavljuje referendum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Koje bude pitanje bila na referendumu ako na referendumu zaključujete za i protiv - dragi Varaždinci, jeste li za da se ove bale zbrinuo po cijeni od 210 milijuna kuna, mislim da je to presmiješno", govori bivši savjetnik Briški.

"Mislim da je taj savjetodavni referendum samo nekakav smokvin list za gradske vijećnike koji nemaju hrabrosti reći ja jesam za ili ja sam protiv", dodao je Petrić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok se to ne dogodi bale će i dalje stajati na ulazu u grad. A svakim novim pokušajem rješenja, cijena sanacije raste. Plastika se razgrađuje tisućama godina što znači da ovaj problem neće sam nestati. Pitanje je samo tko će ga, kad i za koliko novca riješiti.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo