Temperature u Hrvatskoj i blizu 40 u hladu koliko je jučer mjerio Mljet. I danas je rekorder s 39, a prate ga Knin, Metković i Senj. Sutra pak slijedi najgori dan ovog toplinskog vala, a štićenicima jednog zagrebačkog doma za starije ne radi klima. Već tjednima. Kako će sutra i idućih dana protiv žege?
Imaju 90 + godina i bore se, svaka na svoj način, na temperaturam 30 +. Uz vrućine vani, nije puno hladnije ni unutra - u domu za starije na zagrebačkoj Lašćini.
Bez klime su više od mjesec dana. Gospođa Ivanka Mijić već pet ljeta živi ovdje, ali ovakav kolovoz u domu, kaže, teško podnosi.
"Dišem na škrge. Nema zraka. Meni je neizdrživo jer sam malo korpolentnija", govori.
Među 200 je korisnika koji žive u gradskom domu izgrađenom prije 6 godina.
"Da se riješi klima. Ovo je skup dom. Moje kćeri nadoplaćuju još jednu moju mirovinu da bih ja ovdje uživala, a ne mogu uživati, ako ne mogu spavati, ako ne mogu živjeti normalno", rekla je.
Klima je prestala raditi nakon udara munje u zagrebačkom nevremenu, kaže nam ravnateljica doma, Nataša Koražija. Najviše vremena oduzelo im je detektiranje kvara - zakazala je elektronika i kompresor.
"Popravak po popravak, stalno su nam se neki kvarovi natrag vraćali. Ventilacija bi proradila pa je prestala raditi. Uslijed toga shvatili smo da je riječ o komunikacijskom sustavu", govori ravnateljica.
Dok se kvar ne otkloni, snalaženje. Uskaču i obitelji korisnika.
Jedan korisnik kaže da mu je sin nabavio i ventilator, ali i sobnu klimu. Drugi kaže da si je klimu napravio sam - s jednim ventilatorom i mokrim ručnikom.
"S mokrim ručnicima, mokrim krpama se hladimo i tako. Malo si pomažemo. Inače bi bili već pokopani", dodaje Ivka Herig, jedna od korisnica.
"Što se tiče naših korisnika koji su nepokretni, njega se radi dva puta dnevno. Prefriškavanje korisnika, njega, rashlađivanje s postojećim ventilacijama koje su unutar klimatizacijskog sustava", kaže pak ravnateljica.
Sam dom u kojem se šest tvrtki bavi rashlađivanjem prostora, osiguran je od nepogoda. Još se ne zna razmjer štete, ali za elektroniku i nov kompresor troškovi bi mogli biti veći od 10 tisuća eura.
"Sada se čeka kompresor i određivanje popravka do kraja", istaknula je Koražija.
Dvjesto korisnika doma klimu neće dobiti u iduća dva tjedna. Do tada će se kupati u znoju, a ako pametan sustav ponovno zakaže nova briga im je kako će na zimu i hoće li se tada moći ugrijati.