Zagrebačka policija uhvatila je bandu, među kojima ima i djece, koja se namjerila na strane vozače taksija. Samo u utorak, u razmaku od četiri sata dogodila su se tri takva razbojništva na Črnomercu.
Skupina u kojoj su bila trojica maloljetnika zaprijetila bi taksistima vatrenim oružjem i uzela novčanike s dnevnom zaradom. Uhićeni su kasno u srijedu prije četvrtog pokušaja. Jedan se dao u bijeg, ali je ubrzo pronađen i uhićen.
Policija zna da razbojništva koja su počinili jučer na području Črnomerca nisu jedina djela koja su počinili, a sve detalje o maloljetničkoj bandi otkrila je voditeljica Odjela za maloljetničku delikvenciju Policijske uprave zagrebačke Nikolina Požar Grubišić.
Što je još policija ustanovila istragom u vezi ovih maloljetnika?
Dosadašnjim kriminalističkim istraživanjem teretimo ukupno pet osoba za počinjenje šest kaznenih djela razbojništva na području zapadnog dijela grada Zagreba u periodu od 6. do 9. srpnja. Djela su počinjena na štetu vozača taksi vozila.
Jesu li svaki puta ovi maloljetnici išli prema stranim radnicima?
Dosadašnjim kriminalističkim istraživanjem je to utvrđeno.
Jesu li još u policiji?
Mogu reći da su od pet uhićenih osoba jedna punoljetna, tri su maloljetne i jedna koja je puštena s obzirom na to da nije navršila 14 godina, pa nije kazneno odgovorna. Uhićene će osobe u zakonskom roku biti predane pritvorskom nadzorniku, a kaznena prijava bit će podnesena nadležnom državnom odvjetništvu.
Otkud maloljetnicima vatreno oružje?
Kriminalističko istraživanje još je u tijeku i upravo te okolnosti, kao i sve druge okolnosti se još uvijek utvrđuju. Mislim da maloljetnicima nije tako jednostavno doći do vatrenog oružja, ali to ovisi o motivaciji, okruženju i o tome koji je cilj. Ako su se organizirali da bi počinili kaznena djela, onda očigledno je motiv postojao da tako nešto i pribave za sebe.
Imate li poruku za roditelje kako da uoče takva ponašanja kod svoje djece?
Teško je biti pametan i dati neki univerzalni savjet koji će vrijediti za sve ono što ja mislim da je u današnje vrijeme izgubljeno, a to je da su roditelji previše zaštitnički nastrojeni spram djece i da su izgubili onu vrlo bitnu kariku, a da je to da moramo naučiti našu djecu da i snose posljedice za svoje neprimjereno ponašanje. Naglasila bih da odgovornost nije samo na roditeljima, nego na cjelokupnom društvu, na svim stručnim institucijama, ali rekla bih i da je velika odgovornost medija, posebice društvenih mreža gdje je, nažalost, nasilničko ponašanje uvriježeno, odnosno, smatra se čak i poželjnim.
Treba li onda bolje kontrolirati društveni mreže, imaju li škole kakvu ulogu?
Rekla bih da svaka odgovornost kreće od individue, tako da individualna odgovornost i općenito našeg društva, ne bih rekla da je to problem samo Hrvatske, nego cijelog svijeta.
Što kaže statistika oko maloljetničkih kaznenih djela, raste li ili pada?
Neka su nakon razdoblja korone u porastu. Tu i dalje prednjače imovinska kaznena djela maloljetnika. Najčešće su to krađe, nešto malo manje razbojništva. Imamo i kaznena djela s elementima nasilja kao što su tjelesno ozljede i prijetnje, a u zadnje vrijeme općenito u Hrvatskoj i svijetu je zabilježen trend porasta kaznenih djela spolnog zlostavljanja putem društvenih mreža.
Je li ova situacija da maloljetnička banda prijeti vatrenim oružjem strancima ipak nešto novo?
Rekla bih da je, na svu sreću, ipak je izuzetak. Nije pravilo.
POGLEDAJTE VIDEO: Je li Boeing siguran? Srušila im se dva zrakoplova, vrata padaju u letu, a putnici umiru zbog turbulencija