LIJEPA CIFRA / Donosimo koliko bi Plenković i ministri mogli zarađivati nakon rasta plaća: 'Stvarno bezobrazno'

U prosjeku glavni tajnik u ministarstvu ima neto plaću od 3.000 eura, a njemu nadređeni ministar oko 2.500 eura, oko 20 posto manje. Korigiralo bi se to povećanjem koeficijenata ili podizanjem osnovice za dužnosnike

Dajana Šošić

Dajana Šošić

Rođena Splićanka sa zagrebačkom adresom. Politika joj je u krvi, prati rad Vlade i druge aktualnosti

23.5.2024.
9:10
VOYO logo

Rijetko viđeno suglasje političara - plaće dužnosnicima su male i trebaju rasti pa će tako i biti. Iako premijer Andrej Plenković ne otkriva detalje, plaće ministra od oko 2.500 eura nakon izmjena mogla bi biti 3.500 eura. Bio bi to rast od 40 posto.

Premijer i ministri navikli su da im pojedini službenici, kojima su nadređeni, imaju veće plaće od njih. Na stolu je do sada bilo da u primjerice nekim ministarstvima glavni tajnici i ravnatelji uprava imaju veće plaće od šefova jer su plaće državnih službenika konstantno rasle, posebno zadnjim izmjenama. Dužnosnicima se osnovica nije mijenjala 10 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako u prosjeku glavni tajnik u ministarstvu ima neto plaću od oko 3.000 eura, a njemu nadređeni ministar oko 2.500 eura, oko 20 posto manje. Korigiralo bi se to povećanjem koeficijenata ili podizanjem osnovice za dužnosnike. "Mislim da za ono što radimo, zdravorazumski, trebamo imati najveću plaću", smatra Branko Bačić, ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Image
'ALI JE PREVIŠE?' /

Oporba podržava da se Plenkoviću i ministrima dignu plaće: 'Potplaćen je, a šefovi državnih firmi imaju po 5.000 eura'

Image
'ALI JE PREVIŠE?' /

Oporba podržava da se Plenkoviću i ministrima dignu plaće: 'Potplaćen je, a šefovi državnih firmi imaju po 5.000 eura'

Prema sadašnjim podacima, predsjednik države ima najveći koeficijent još iz doba polupredsjedničkog sustava te mjesečnu plaću od 3.587 eura neto. Predsjednik Vlade 3.262 eura, a predsjednik Sabora Gordan Jandroković 3.112 eura. "HDZ-ovci ne žive od plaće, ali saborski zastupnici žive i njihove plaće treba indeksirati jer su godinama iste. Meni je plaća dovoljna", poručio je predsjednik Zoran Milanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rijetka je to tema oko koje se slažu i vladajući i oporba. "Ono što je sigurno je da ih trebamo korigirati, a je li 40 posto previše, svi ćemo se složiti da jest", smatra predsjednik SDP-a Peđa Grbin. "Ne treba se sve politizirati i baviti se populizmom. Ako trebate kvalitetne ljude, onda ih trebate i platiti", kaže Igor Peternel iz Domovinskog pokreta. Brojni građani ne dijele njihovo mišljenje. "Oni ciljaju neke više politike i poslove", tvrdi Igor iz Zagreba. Njegova sugrađanka Zorica poručuje: "Kakvi jesu, ja im ništa ne bih dala s obzirom na kompetentnost." "Kada vidite da ljudi imaju 200, 300 eura mirovinu, onda 3, 4 tisuće eura je stvarno bezobrazno", kaže Čedomir iz Zagreba.

Iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanje smatraju da niske plaće dužnosnika pridonose negativnoj selekciji kadrova. "Ovakva priča s plaćama doprinosi negativnoj selekciji. Može biti podloga za korupciju i ostalo što se događa. Primjerne plaće i za to mogu biti lijek", rekao je glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Matija Kroflin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budući da se dužnosnicima u deset godina nije mijenjala osnovica, sada bi taj rast u postotku trebao biti značajniji. Ako bi se išlo na povećanje od 38 posto - premijeru bi se plaća podignula sa sadašnjih 3260 eura na oko 4500 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Hell's kitchen
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo