POTVRDILO ISTRAŽIVANJE /

Nepušači su u klubovima u većem riziku nego pušači. Pavić-Šimetin: 'Iznenadili su nas neki pokazatelji'

Splitski znanstveni nastavljaju s ovim istraživanjem, kako bi upozorili na opasnost na koju često zaboravimo, ali tijelo sve pamti

Kristina Čirjak

Kristina Čirjak

Višestruko nagrađivana reporterka, izvještava o socijalnim i društvenim temama te elementarnim nepogodama

28.11.2024.
19:56
VOYO logo

Dobra zabava, ali loša za zdravlje. U klubovima je nepušačima dim je po nekim parametrima veći rizik nego pušačima.

"Pokazali smo, ako gledamo u odnosu na neposjećivanje, kako je visoka koncentracija nikotina i njegovih metabolita visoko prisutna nakon tri sata boravka u takvim prostorijama", kaže Davorka Sutlović profesorica na Sveučilišnom odjelu zdravstvenih studija u Splitu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U istraživanju koje su proveli splitski znanstvenici sudjelovalo je 22 mladih iz Splita i Kutine od kojih 15 žena i sedam muškaraca prosječne dobi od 24 godine. Među njima bilo je 17 nepušača i pet pušača.

"Smeta mi u trenutku, ako klub nema dobru izolaciju i ako je previše zadimljeno, onda mi smeta", kaže Marijan Bašić iz Splita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ŠTO DONOSI NOVI ZAKON? /

Profesor objasnio razliku između e-cigareta i grijanih duhanskih proizvoda: 'Treba zabraniti pušenje u kafiću'

Image
ŠTO DONOSI NOVI ZAKON? /

Profesor objasnio razliku između e-cigareta i grijanih duhanskih proizvoda: 'Treba zabraniti pušenje u kafiću'

"Zato što su mi roditelji pušači onda sam nekako uvijek tome i izložena dimu cigareta, ali da vjerujem da stvara neki problem, vjerujem, ali koliko nisam upoznata s tim", dodaje Splićanka Darija Ružić.

Uzorci urina su prikupljeni od sudionika dva puta: prije odlaska u noćni klub i nakon provedenih nešto više od tri sata u noćnom klubu i spavanja od šest sati.

"Pa prvo me je iznenadilo jer po nekim pokazateljima je štetnije to pušenje iz druge ruke, odnosno pasivno pušenje nego što smo mi očekivali da je, ali u svakom slučaju je u skladu s onim što znamo da je pasivno pušenje izrazito štetno", ističe voditeljica Službe za školsku i adolescentnu medicinu HZJZ-a Ivana Pavić Šimetin.

Kod nepušača je nikotin porastao 15 puta, a kod pušača 21 puta. Štetna tvar 3HC, odnosno tri-hidroksi-kotinin koji nastaje razgradnjom nikotina, je bio veći kod nepušača nego kod pušača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi smo u istraživanju imali jednog nepušača koji je imao najnižu koncentraciju svih tvari, na kraju smo u razgovoru s njim vidjeli da je bio pored klimatizacije cijelu večer", kaže profesorica Sutlović.

Pasivno pušenje je opasno za mlade koji izlaze, a još opasnije za trudnice i djecu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"No ono što je i da je štetno i pušenje iz treće ruke, kada s takvom odjećom dođete kući i taj smrad je štetan za vaše zdravlje", dodaje Pavić Šimetin.

Splitski znanstveni nastavljaju s ovim istraživanjem, kako bi upozorili na opasnost na koju često zaboravimo, ali tijelo sve pamti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo