GRAD PERE RUKE /

Ovo je ekobomba na Žitnjaku koju nitko ne nadzire. Tvrtka otišla u stečaj, ostalo 50 tona otpada: 'Ulazi tko hoće'

Scenarij iz Osijeka mogao bi se dogoditi i Zagrebu. Stiže ozbiljno upozorenje stručnjaka jer deseci tisuća tona plastike i drugog otpada već godinama stoje bez nadzora na zagrebačkom Žitnjaku. Tvrtka koja je gospodarila otpadom završila je u stečaju, a goleme količine ostale su na otvorenom. Ima tu od plastike do kanistera s nepoznatim tvarima

14.10.2023.
19:54
VOYO logo

Napušteni "grad smeća" na periferiji Zagreba, tempirana ekološka bomba, na Žitnjaku je godinama bez nadzora.

Gomila plastike i drugog otpada na području propale tvrtke Dioki svakim je danom sve veća iako je odlagalište 2020. službeno zatvoreno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U protekle tri godine ta količina se sigurno utrostručila i u ovom trenutku na području Diokija ima sigurno 50-tak tisuća tona različitih vrsta otpada. Najviše plastike međutim u zadnjih godinu dana se pojavila ogromna količina građevinskog otpada" upozorava Josip Pavlović iz udruge Ekologija grada.

Već na prvi pogled jasno je da su na jednom mjestu nabacane sve vrste otpada. Od drva i šute preko starih peći, azbestnih ploča, pa sve do i opasnih kanistara. Svega nekoliko kilometara od samog središta Zagreba tisuće tona stoje bez ikakvog nadzora. Ima tu stakla i pet ambalaže i plastike, ali i kontejnera s nepoznatim, potencijalno opasnim i lako zapaljivim materijalima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
UZROK I DALJE NEPOZNAT /

Nakon 10 dana veliki požar u Osijeku napokon ugašen! U gašenju sudjelovalo više od 300 vatrogasaca

Image
UZROK I DALJE NEPOZNAT /

Nakon 10 dana veliki požar u Osijeku napokon ugašen! U gašenju sudjelovalo više od 300 vatrogasaca

Ekobombu Zagrepčanima je ostavila tvrtka E-kolektor koja je imala dozvolu za gospodarenje otpadom, ali je u međuvremenu završila u stečaju. Prostor je napušten. Svatko može ući, nadzora nema. Nakon zagrebačkog potresa bivši Dioki postao je skladište šute i građevinskog otpada.

"Tu dolaze ljudi izbacuju kamioni svakodnevno otpad kakav god želite. Bez apsolutno ikakvog nadzora. I sami smo ušli, nema zaštitara, neka nikoga", govori Pavlović iz udruge.

Image
Foto: RTL Danas/Screenshot

Zašto se ništa ne poduzima, pitali smo Ured gradonačelnika. U pisanom odgovoru pohvalili su se da su ogradili dio kojem je vlasnik Grad Zagreb i da na tom dijelu otpada nema. Drugi dio odlagališta - tuđa je briga.

"Ovo na što se referirate je privatno vlasništvo i tvrtka koja je sada u stečaju je imala dozvolu za gospodarenje otpadom. Radi se o slučaju iz nadležnosti Državne inspekcije", odgovaraju u Gradu Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslali smo upit i Državnom inspektoratu i resornom ministarstvu, odgovor nismo dobili. Institucije su nijeme, ali zato nisu građani koji žive u blizini.

"Problem je što svi vide plastiku i nitko ne reagira, shvaćate. Država ne reagira, država bi to trebala sanirati. Ispostaviti račun toj firmi ili jednostavno zaplijeniti zemljište i to je to", nezadovoljan je susjed Ivan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nije normalno, kako bi mogli biti normalno. Netko mora voditi brigu o tome", dodaje susjed Martin.

Da stvari u sustavu gospodarenja i zbrinjavanja otpada ne funkcioniraju, pokazao je veliku požar u Osijeku. Struka je složna da se stvari pod hitno moraju mijenjati.

"Nadležni za protupožarne stvari i regulaciju moraju odmah utvrditi o čemu se radi, tko je odgovoran. Ako nije to mora odmah biti uklonjeno i zbrinuto na trošak javni", zaključuje bivši ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović.

Slučaj iz Osijeka trebao bi biti zadnje upozorenje i gradu i državi. Sličan scenarij u Zagrebu bio bi katastrofalan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo