Proletjelo je – kažu građani i donijelo jedan drukčiji, u mnogo čemu lakši život.
"Olakšalo mi je prelazak preko granice, lijepo je otići u neku zemlju i plaćati Eurima koji su ti domaća valuta", kaže Vesna Jozić iz Zagreba.
"Sve je skuplje, ali je nešto i bolje - društvo je postalo organiziranije i ipak se nešto kreće", kaže Jadranka Kozina iz Zagreba.
"Jedina dobra stvar koju ja vidim su novci koji se mogu povlačiti iz fondova, to je prednost", kaže Vanja Lovinčić iz Zagreba.
Prednosti je mnogo – primjerice bolji Zakon o zaštiti potrošača. Da nema Europske unije, pitanje je kada bi Sabor donio pravila o povratu robe koju kujemo putem interneta.
"Nemamo mi više slobodnu volju hoćemo li unijeti u naš zakon neki propis koji je donesen na razini Europske unije, mi to moramo učit, ako nećemo bit ćemo kažnjeni. Ako nismo unijeli kako treba, hrvatski građani pred hrvatskim sudom mogu dobiti naknadu štete", govori odvjetnica Dijana Kladar.
Jedan od najopipljivijih benefita je i ukidanje roaminga, pa telefoniranje iz zemalja članica više ne košta kao suho zlato. Europa nam je donijela i pravo raskida ugovora s teleoperaterom.
"Operatori po Zakonu imaju pravo promijeniti svoje cijene, međutim i potrošači imaju pravo raskinuti takav ugovor ako tijekom trajanja ugovora operator povisi cijenu", kaže Marina Ljubić Karanović, koordinatorica za strateška pitanja i međunarodnu suradnju HAKOM-a.
Ipak, prema posljednjem istraživanju Europske komisije, Hrvati od svih zemalja najmanje vjeruju da će javne institucije zaštititi njihova prava.
"Činjenica je da ne vjeruju. Vi kada pitate prosječnog potrošača vjeruje li i hoće li ili na sud – on će reći ne, bojim se da ću dobiti nove troškove i radije ću ostati pasivan", govori Kladar.
Nismo uvijek bili pasivni. Dugo smo se žalili na kvalitetu proizvoda koje smo plaćali skuplje. Pa tako danas Njemački deterdžent za rublje ne pere ništa bolje od onoga na našem tržištu. Vrijedi to za sve proizvode, od kućanskih aparata, preko automobila, do hrane.
"Tako se primjerice ne može dogoditi da jedan te isti proizvod bude plasiran u dvije zemlje s različitom kvalitetom ukoliko ima istu deklaraciju i ukoliko ima isti naziv", kaže Jelka Peladin, voditeljica laboratorija za analitičku kemiju Hrvatskog veterinarskog instituta.
Upravo time bave u laboratorijima za sigurnost i kvalitetu hrane.
"Možemo reći i da su službene kontrole iznimno stroge, provode se na cijelom području prehrambenog lanca – od polja do stola, sa samo jednim ciljem – a to je zdravlje", govori Andrea Humski, voditeljica laboratorija za mikrobiologiju hrane Hrvatskog veterinarskog instituta
Ali i dalje živimo siromašnije. Skuplji smo od Španjolske, Nizozemske, Češke. Cijene hrane su nam iznad prosjeka Europske unije, za razliku od plaća koje su tek na 40 posto.
POGLEDAJTE VIDEO: Prije 10 godina smo ušli u EU: Koliko smo napredovali, gdje smo mogli bolje? Donosimo pregled