Papina odluka nije naišla na blagoslov svih vjernika. Mišljenja su podijeljena.
"Crkva ima svoju dogmu, a čini se kako se to njoj protivi. Crkva se liberalizira pa očito na taj način želi privući vjernike koji su u osipanju", kaže Zagrepčanin Nikola.
Damir ima drukčije mišljenje: "Ako je Papa odobrio, onda moramo i mi. - Je li vas takva odluka iznenadila? Nije, on je dosta promjena donio u svoj pontifikat."
Tomislav i Dinko su ljutiti zbog Papine odluke. Za njih je to katastrofa i s njom se ne slažu "jer se protivi Svetom pismu i Evanđelju". Marina kaže:
"Od ovog Pape je sve moguće. Ne podržavam to, jer sam tako odgojena."
Unatoč ovom dokumentu za Crkvu je brak i dalje isključivo zajednica muškarca i žene. "Ova Deklaracija dopušta klericima blagoslivljati ljude koji žive nevjenčano i koji žive u homoseksualnim zajednicama uz onaj obavezni dodatak da blagoslov ne znači odobravanje njihove zajednice i da Crkveni nauk o braku kao zajednici muškarca i žene ostaje nepromjenjiv", objašnjava teolog Dalibor Milas.
LGBT zajednice smatraju kako je ovo veliki iskorak i napredak Katoličke crkve.
"Ja bih rekao da oni imaju ovako neki svoj proces u kojem oni idu korak po korak ka nekom prihvaćanju. Ja se nadam da će oni za 5-10 godina prihvati brakove. Ovo je bitna poruka da nema otvorene mržnje ili netrpeljivosti. Znamo da je puno LGBT vjernika njima će ovo puno značiti", kaže Daniel Martinović, predsjednik Udruge Dugine obitelji.
Teolog Milas, kaže da se u praksi mnogo toga neće promijeniti: "Ako se pozorno pročita dokument, onda se može lako vidjeti da se ničim ne ide u susret LGBT zajednici i onima koji žive pod navodnicima neispravnim načinom života kao što su ljudi što su nevjenčani, njih se svrstava na neku periferiju koju se smije blagosloviti na način na koji svaki čovjek može zaustaviti svećenika i zatražiti blagoslov kao što mogu pedofili i ubojice u nadi da će i njega vratiti na pravi put."
Dokument je izazvao niz reakcija, ali ne i Hrvatske biskupske konferencije. Poručuju kako je riječ o vrlo opsežnom i slojevitom dokumentu pa čekaju njegov kompletan prijevod na hrvatski jezik.
"Pa vidimo da Hrvatska sporije reagira, ali opet mislim da u odnosu na prije 5 do 10 godina su izjave Crkve malo blaže i nadam se da će ovo ublažiti retoriku i da će se kroz nekih godinu dana HBK oglasiti", tumači Milas.
U Hrvatskoj biskupskoj konferenciji kažu kako bi se mogli oglasiti krajem tjedna, papa je svoje rekao.